Facebook Google+ Twitter

Prezydent USA po raz pierwszy otwarcie potępił władze Iranu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-23 20:54

Barack Obama zaostrzył retorykę w sprawie sytuacji w Iranie. Prezydent USA po raz pierwszy otwarcie potępił władze w Teheranie za stosowanie przemocy wobec opozycji.

Barack Obama zajmował dotychczas ostrożne stanowisko w sprawie kryzysu politycznego w Iranie. Choć podkreślał, że obywatele tego kraju mają prawo do pokojowych protestów i wyrażał zaniepokojenie przemocą, to nie krytykował otwarcie władz w Teheranie. Tym razem poszedł dalej.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu powiedział, że jest zbulwersowany metodami stosowanymi przeciwko demonstrantom - groźbami, biciem i aresztowaniami. „Stanowczo potępiam te niesprawiedliwe działania i wraz z narodem amerykańskim opłakuję niewinne ofiary śmiertelne".

Obama wyraźnie opowiedział się po stronie protestujących. Mówił o dziesiątkach tysięcy ludzi, którzy ryzykując wszystkim walczą o uczciwe wybory oraz o dzielnych kobietach przeciwstawiających się brutalności władz. „Ci, którzy walczą o sprawiedliwość zawsze są po właściwej stronie historii. Naród Irański ma uniwersalne prawo do wolności wypowiedzi i zgromadzeń. Jeśli rząd Iranu chce zyskać szacunek społeczności międzynarodowej musi szanować wolę własnego narodu".

Mimo wyraźniej krytyki władz w Teheranie, Barack Obama podtrzymał swoje stanowisko, że rozstrzygnięcie wyniku wyborów prezydenckich jest wewnętrzną sprawa Iranu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.