Facebook Google+ Twitter

Prezydent USA rozpoczął wizytę w Polsce. "Uszanujemy nasze zobowiązania"

Air Force One z prezydentem Barackiem Obamą na pokładzie wylądował przed godziną 10 na Lotnisku Chopina w Warszawie. Prezydent Stanów Zjednoczonych rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaBaracka Obamę powitał na lotnisku Bronisław Komorowski. Prezydenci spotkali się w jednym z hangarów z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F-16. Obaj wygłosili krótkie przemówienia.

"F" można tłumaczyć jako "fighter", ale też jako "freedom" - mówił Bronisław Komorowski. "Jestem przekonany, że to świetnie pasuje do 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, która warta jest tego, aby ją umacniać i czynić elementem trwałym, stabilnym, czynić Polskę bezpieczną" - dodał.

Prezydent Obama przywitał się po polsku. "W trakcie mojej wizyty tu trzy lata temu powiedziałem, że Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski. Mamy zamiar uszanować nasze zobowiązanie, co widzicie państwo w rozmieszczonych nowo w Polsce oddziałach lotniczych" -zapewnił.

 / Fot. PAP/Jacek TurczykPo przemówieniach licząca kilkadziesiąt samochodów kolumna ruszyła w kierunku Belwederu, gdzie o 10.40 zaplanowano spotkanie obu głów państw. Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy wojskowej, w tym budowy elementów tarczy antyrakietowej i stałej obecności amerykańskiej armii w Polsce.

Barack Obama spotka się również z premierem Donaldem Tuskiem. Po południu odbędą się rozmowy dotyczące kryzysu ukraińskiego z przywódcami Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Słowenii i Chorwacji. Dojdzie też do spotkania Obamy z ukraińskim prezydentem-elektem Petrem Poroszenką. O 18 amerykański przywódca weźmie udział w gali Nagrody Solidarności na Zamku Królewskim.

W środę Obama będzie uczestniczył w obchodach rocznicy 25-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wygłosi przemówienie na placu Zamkowym. Z zapowiedzi Sekretariatu Stanu wynika, że będzie mówił o historii przemian demokratycznych w naszym kraju i ich wpływie na cały region.

Z Polski prezydent USA odleci do Brukseli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.