Facebook Google+ Twitter

Prezydent Węgier chce przedterminowych wyborów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-25 21:55

Laszlo Solyom prezydent Węgier wypowiedział się za rozpisaniem przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Skrytykował tym samym pomysł rządzącej lewicy, która zaproponowała desygnowanie nowego szefa rządu po dymisji premiera Ferenca Gyurcsanyia i uchwaleniu konstruktywnego wotum nieufności. Zdaniem prezydenta, nowy rząd bez poparcia wszystkich ugrupowań parlamentarnych nie zdoła wyprowadzić Węgier z kryzysu.

Zdaniem prezydenta jedynym rozwiązaniem politycznego i gospodarczego kryzysu na Węgrzech byłoby samorozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów. Prezydent uznał, że sami Węgrzy powinni zdecydować o losach swojego kraju, wyznaczając przyszłego szefa rządu.

Wszystko jednak wskazuje na to, że rządząca lewica porozumiała się już z opozycyjnym Związkiem Wolnych Demokratów (SZDS) w sprawie kandytatury nowego szefa rządu. Najprawdopdobniej zostanie nim 55-letni ekonomista Gyorgy Suranyi, który był dwukrotnie prezesem Banku Centralnego (1990-1992; 1995-2000) i współautorem reformy finansowej w roku 2005. Liberałowie nie odnowią sojuszu z lewicą ale będą popierać reformy mniejszościowego rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.