Facebook Google+ Twitter

Prezydent Węgier János Áder z wizytą w Polsce

W dniach 22-23 marca 2013 roku, na zaproszenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbyła się oficjalna wizyta w Polsce prezydenta Węgier Jánosa Ádera wraz z małżonką.

Wizyta Prezydenta Węgier Jánosa Áder w Polsce / Fot. Materiały: Kancelaria PrezydentaObie pary prezydenckie podczas tych dwóch dni gościły - w piątek w Warszawie oraz w sobotę w Krakowie i Tarnowie. Program obejmował m.in. udział w dwóch forach gospodarczych Polska-Węgry.

W piątek prezydenci wzięli udział w Forum Gospodarczym Polska-Węgry w Warszawie. - "Relacje polsko-węgierskie powinny być wzmacniane na polu realnej współpracy gospodarczej" - stwierdził prezydent Bronisław Komorowski po piątkowym spotkaniu z prezydentem Węgier Jánosem Áderem. Wyraził również przekonanie, że członkowsko obu krajów w Unii Europejskiej, wzmacniane obecnością w Grupie Wyszehradzkiej jest szczególną szansą dla zaprzyjaźnionych i chcących współpracować ze sobą krajów. Środkiem do celu, jakim jest realna współpraca gospodarcza, są dwa polsko-węgierskie fora gospodarcze, które odbyły się w tych dwóch dniach.

Bogdan Węgrzynek Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie wręcza Prezydentom RP Bronisławowi Komorowskiemu i Węgier Jánosowi Áder wspaniały prezent od wspaniałej piosenkarki młodego pokolenia Katarzyny Stasiak - Stashki. / Fot. Materiały Kancelaria PrezydentaPrezydent Węgier zaznaczył również jak ważne znaczenie w relacjach polsko-węgierskich odgrywa rozszerzenie współpracy gospodarczej i handlowej, a także wspólne wykorzystanie środków unijnych. - "Myślę że dla naszych krajów to są ważne cele polityczno-ekonomiczne i wierzę, że wspólnymi wysiłkami i wspólną wolą możemy te wytyczone cele osiągnąć" - powiedział János Áder.

- "Możliwość większej współpracy biznesu nie sprowadza się tylko do obu krajów, ale także do rynków trzecich - Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej" - podkreślił Bronisław Komorowski.
A potrzeby są duże. Należy rozbudować infrastrukturę komunikacyjną, energetyczną oraz gazową na linii północ-południe. Lepsza sieć dróg i kolei między Polską a Węgrami stworzyłaby również wielki most połączeń transportowych, służący całemu regionowi EEC.

- "To forum było dobrą okazją do poznania możliwości większej współpracy, a także okazją do ciekawej rozmowy, od której zwykle zaczyna się wiele nowego" - podsumował prezydent RP. - "Liczę na konsekwentne, skuteczne wdrażanie ustaleń."

W planie wizyty było spotkanie par prezydenckich oraz rozmowy plenarne. János Áder złożył również wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i zaplanował spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Katarzyna Stasiak Stashka z Upominkami dla Prezydentów RP i Włoch / Fot. Menu GroupW sobotę prezydent János Áder spotkał się w Krakowie ze studentami hungarystyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. - "Wiąże nas ze sobą wiele momentów historycznych i wiele wspólnych postaci historycznych" - oznajmił. Prezydent Węgier złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą węgierskich studentów, którzy w XV i XVI wieku studiowali na Akademii Krakowskiej, znajdującą się w Collegium Novum UJ oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary Sonderaktion Krakau.


Katarzyna Stasiak Stashka wspaniała Polska wokalistka dla Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Węgier Jánosa Áder przekazała topowy singiel / Fot. Menu GroupTego samego dnia Bronisław Komorowski i János Áder wybrali się do Tarnowa, gdzie uczestniczyli w obchodach "Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej", ustanowionego przez parlamenty obu krajów w 2007 roku. Prezydenci uczestniczyli
również w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Polsko-Węgierskim Forum Gospodarczym. Na zakończenie wizyty obaj Prezydenci otrzymali najpiękniejszy wizerunkow-muzyczny podarunek. Najnowszy singiel i teledysk debiutującej na polskiej scenie Kasi Stasiak popularnej STASHKI. Prezydent Węgier powiedział iż ta oprawiona złota płyta z nr 1 będzie zdobić jego ściany w prywatnym gabinecie. Prezydent RR Bronisław Komorowski chwalił wokalistkę za wspaniały głos jakim została obdarzona artystka, życząc jej wielu sukcesów.

Odsłonili także tablicę upamiętniającą "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" oraz postać gen. Józefa Bema w 165. rocznicę Wiosny Ludów.

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.