Facebook Google+ Twitter

Prezydent wręczy dymisję Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-21 12:10

O godzinie 13 prezydent Lech Kaczyński wręczy dymisję ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu.

Zbigniew Ćwiąkalski wczoraj złożył rezygnację na ręce premiera Donalda Tuska. Dymisja szefa resortu sprawiedliwości ma związek ze sprawą śmierci kolejnego z zabójców Krzysztofa Olewnika. Władze więzienia w Płocku podały, że Robert Pazik, skazany na dożywocie, powiesił się w swojej celi. Był trzecim ze skazanych w sprawie Krzysztofa Olewnika, który popełnił samobójstwo.

Zbigniew Ćwiąkalski przyznał, że na decyzję o rezygnacji wpływ miała presja, jaką wywierały na niego media. Według niego, dymisja ma charakter wizerunkowy, a nie merytoryczny. Ćwiąkalski zaznaczył, że choć wokół jego osoby rozpętała się polityczna burza, jednak to nie naciski opozycji są powodem jego odejścia. Zapewnił, że ta decyzja jest tylko i wyłącznie wynikiem rozmowy z premierem. Odejście Ćwiąkalskiego nie było jedyna dymisją, związaną z samobójstwem Roberta Pazika. Po południu premier Donald Tusk zapowiedział, że odwoła prokuratora krajowego Marka Staszaka i wiceministra sprawiedliwości Mariana Cichosza. Stanowiska stracą też: dyrektor generalny Służby Więziennej generał Jacek Pomiankiewicz oraz Artur Kowalski, dyrektor płockiego więzienia.

Zbigniew Ćwiąkalski, profesor prawa karnego, pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska od 16 listopada 2007 roku. Obecnie nie należy do żadnej partii. Jest członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego. 15 listopada 2007 roku, w związku z objęciem funkcji publicznej, zawiesił wykonywanie praktyki adwokackiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.