Facebook Google+ Twitter

Prezydent wygłosił w sejmie orędzie dotyczące polskiej gospodarki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-22 19:58

Prezydent Lech Kaczyński wygłosił w Sejmie orędzie na temat stanu polskiej gospodarki w okresie kryzysu. Po prezydenckim orędziu premier Donald Tusk i minister gospodarki Jacek Rostowski przedstawili informację rządu w sprawie sytuacji Polski na tle kryzysu gospodarczego.

Prezydent zadeklarował gotowość współpracy w tworzeniu szerokiego pakietu antykryzysowego. Zarzucił jednak rządowi, że instytucje odpowiedzialne za sprawy gospodarcze nie radzą sobie w chwili światowego kryzysu. Wezwał też gabinet do ujawnienia rzeczywistego stanu finansów publicznych i pytał, dlaczego pakiet antykryzysowy powstaje tak wolno.

Prezydent uznał, że nie wolno dokonywać cięć w wydatkach, jeśli doprowadzą one do wzrostu bezrobocia czy zmniejszenia bezpieczeństwa Polski. Zaapelował do rządu, by nie wprowadzał mechanicznego i sprzecznego z ustawą budżetową ograniczania wydatków i brał przykład z państw, w których od dawna działa gospodarka kapitalistyczna. Podważył też sens szybkiego wprowadzenia euro. Prezydent uznał, że w ramach rozwiązań antykryzysowych powinno się rozważyć obniżenie stawki VAT o 3 punkty procentowe.

Premier Donald Tusk powiedział, że istnieje realna szansa na szybkie wyprowadzenie kraju z kryzysu. W jego opinii, rządzący powinni wspólnie budować strategię wyjścia z recesji. Potrzebować będą do tego odwagi i rozwagi. Premier podkreślił, że wspólną strategię trzeba opierać na realnych przesłankach i prawdziwych informacjach. Szef rządu zaznaczył, że wszystkie dane, dotyczące stanu polskiej gospodarki są jawne, na co wskazuje szczegółowe wystąpienie prezydenta.

Donald Tusk powiedział, że traktuje bardzo poważnie ofertę prezydenta, dotyczącą współpracy. W jego opinii, w czasach kryzysu nie można podkopywać wiary obywateli w sukces poprzez spory przedstawicieli władzy. Szef rządu przypomniał, że jego gabinet rozpoczął walkę z kryzysem poprzez zabezpieczenie bankowych depozytów obywateli. Podkreślił, że gdyby jego rząd uwzględnił postulaty opozycji, dotyczące wydatków publicznych i polityki fiskalnej, to finanse państwa byłyby w bardzo złym stanie.

Tusk podkreślił, że nasz kraj jest w o wiele lepszej sytuacji niż inne państwa europejskie. Powiedział, że poziom, na którym obecnie znajduje się złotówka, daje szanse polskiemu eksportowi oraz osobom, które wzięły kredyty w obcych walutach.

Również minister finansów Jacek Rostowski zapewnił, że rząd nie ukrywa informacji o stanie budżetu i kondycji gospodarki. Przyznał, że obecne załamanie światowej gospodarki jest największe od 70 lat.
Minister podkreślił, że polska droga przeciwdziałania recesji jest inna, niż przyjęta przez większość krajów. Rząd przewiduje maksymalny deficyt finansów publicznych w wysokości 4,6 procent. Po odliczeniu kosztów reformy emerytalnej, nasz niedobór środków będzie dużo niższy niż na przykład w Niemczech. Rostowski określił politykę antykryzysową rządu mianem odpowiedzialnej, gdyż Polska nie zadłuża się tak silnie, jak inne państwa.

Jacek Rostowski powiedział, że wyższy deficyt nie chroni przed recesją i wzrostem bezrobocia, jak sugerowała część opozycji, co argumentował posiłkując się przykładami innych krajów. "Cała Europa tonie, a Polska wyjdzie na zero" - pokreślił Rostowski i zaznaczył, że to nie tylko skutek pracy rządu, ale i pracowitości Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.