Facebook Google+ Twitter

Prezydent zawetował część ustaw reformujących służbę zdrowia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-26 19:41

Prezydent zawetował trzy z sześciu ustaw dotyczących reformy służby zdrowia. Lech Kaczyński zwrócił Sejmowi ustawę zawierającą przepisy wprowadzające reformę, przekształcającą zakłady opieki zdrowotnej w spółki oraz dotyczącą pracowników zoz-ów. Jednocześnie prezydent podpisał ustawy o prawach pacjenta i Reczniku Praw Pacjenta, o konsultantach w ochronie zdrowia i o akredytacji w ochronie zdrowia.

Prezydent tłumaczył, że wetując ustawy, spełnia swoje obietnice wyborczej. Przypomniał, że jeszcze w czasie kampanii wyborczej zobowiązywał się do niedopuszczenia do prywatyzacji szpitali. Lech Kaczyński podkreślił, że widzi potrzebę zmian w służbie zdrowia i nie na wszystkie pomysły rządu patrzy krytycznie. Dlatego zdecydował się na podpisanie trzech ustaw przesłanych mu przez Sejm. Prezydent zadeklarował gotowość do dalszej, rzeczowej dyskusji o zmianach w systemie zdrowotnym.

Lech Kaczyński zaznaczył, że ceni zalety wolnego rynku i konkurencji w gospodarce, ale nie w tak ważnej sprawie, jak ochrona życia i zdrowia człowieka. Przypomniał, że zwrócił się do Senatu o zgodę na przeprowadzenie referendum w sprawie komercjalizacji ochrony zdrowia. Jednak zgody tej nie otrzymał, ze względu na głosowanie senatorów Platformy Obywatelskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo się cieszę, że Prezydent zawetował ustawę, która ułatwiała samorządom prywatyzację szpitali. Pamiętam jak podczas spotkania WTO w Seatlle globalne koncerny za pomocą rządów poszczególnych krajów próbowały doprowadzic do obligatoryjnego urynkowienia służby zdrowia. Gdyby nie masowe protesty antyglobalistów ten plan zostałby przeprowadzony. Na szczęście światowe społeczeństwo obywatelskie zapobiegło tej katastrofie. Po szczycie w Seatlle, sprawę prywatyzacji służby zdrowia pozostawiono w gestii rządów. Globalnym "inwestorom" nie udało się doprowadzić do sytuacji, w której usługi zdrowotne staną się przedmiotem wolnego handlu. Jestem przekonany, że gdyby międzynarodowym koncernom udało się sprywatyzować dostęp do tlenu, to ci barabrzyńcy by to uczynili, gdyż byłby to bardzo zyskowny interes, jako że każdy człowiek przecież chciałby oddychać. W przeciwieństwie jednak do Prezydenta nie cenię zalet wolnego rynku w gospodarce, gdyż opowiadam się za gospodarką zrównoważoną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.