Facebook Google+ Twitter

Prezydent zawetował ustawę o GMO. Projekt niezgodny z prawem UE

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie zawierającej przepisy dotyczące GMO, gdyż jest ona niezgodna z prawem UE.

"Rządowa ustawa o nasiennictwie miała doprowadzić do zgodności prawa polskiego unijnym. Argumentem za przyjęciem była decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i uniknięcie kary finansowej. Tyle, że w parlamencie została zmieniona. Minister Mikołaj Dowgielweicz powiedział o niej, że jest niezgoda z prawem europejskim. Prawo niezgodne z prawem UE nie powinna być procedowane w polskim Sejmie. Jeśli w takim kształcie ustawa doszła do mnie, to ja ją wetuję" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, iż pomimo sprzeciwu znacznej części społeczeństwa, nie podjęto próby debaty publicznej. Bronisław Komorowski dodał też, że nie podziela lęków społeczeństwa i ma nadzieję, że parlament poprawi istniejące przepisy.

"Jeśli parlament przyjmie moje weto, to w trybie natychmiastowym skieruję projekt ustawy o nasiennictwie bez kontrowersyjnych elementów o GMO" - zadeklarował prezydent.

W ubiegłym tygodniu podczas konsultacji w sprawie GMO, prezydent określił powstający dokument, jako "bubel legislacyjny".

Ustawa nie reguluje sprawy upraw genetycznie modyfikowanych, ale jednocześnie ich nie zakazuje. Określa tryb rejestracji oraz wytwarzania materiału siewnego głównie tradycyjnych odmian. Ustawa zawiera, również przepis dotyczący możliwości rejestracji odmian transgenicznych, który wywołuje wiele kontrowersji.

Źródło:TVN24

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 24.08.2011 19:09

Pierwsze dobre (wg mnie) działanie obecnego prezydenta. Tym razem pokazał się od zdecydowanie dobrej strony!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze zrobił prezydent .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jest to mój najukochańszy prezydent, ale podoba mi się takie podejście i postępowanie jak to. Zresztą niektóre weta prezydenta Kaczyńskiego też były sensowne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.