Facebook Google+ Twitter

Prezydent złożył wniosek o referendum ws. szpitali-spółek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-17 12:00

Do Senatu wpłynął wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie zarządzenia referendum na temat prywatyzacji służby zdrowia. Według prezydenta mogłoby się ono odbyć 11 stycznia. Senat ma 14 dni na ustosunkowanie się do wniosku. Obecnie jest on analizowany przez prezydium izby.

10 dni temu prezydent Lech Kaczyński ogłosił w orędziu radiowo-telewizyjnym, że chce rozpisać referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia. W związku z tym zaapelował do rządu o wstrzymanie prac parlamentarnych nad planami prywatyzacji służby zdrowia do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy w referendum.

Poprosił też rząd i opozycję o spokojną i merytoryczną debatę na temat przyszłości służby zdrowia. Podkreślił, że referendum nie jest rozwiązaniem w Polsce częstym, ale są momenty, kiedy głos zamiast politykom trzeba oddać obywatelom.

Lech Kaczyński uważa, że znajdujące się w Sejmie ustawy reformujące służbę zdrowia zmierzają do jej prywatyzacji. Prezydent podkreślił, że ochrona zdrowia jest ostatnią dziedziną życią społecznego, w której miałyby obowiązywać zasady wolnego rynku.

Decyzję o referendum ogólnokrajowym podejmuje prezydent za zgodą Senatu. Zgoda musi być wyrażona bezwzględną większością głosów. W Senacie zasiada 59 senatorów Platformy Obyweatelskiej i 38 - Prawa i Sprawiedliwości.

Referendum jest wiążące przy frekwencji powyżej 50 procent. Jeśli frekwencja jest niższa, to wynik referendum ma charakter jedynie opiniodawczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.