Facebook Google+ Twitter

Prezydenta Węgier nie wpuszczono na teren Rumunii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-13 22:36

Rumuński rząd nie udzielił zgody na lądowanie samolotu z prezydentem Węgier na pokładzie. Oficjalną przyczyną jest obawa Bukaresztu, że wizyta może zaszkodzić strategicznemu partnerstwu obu państw. Nieoficjalnie mówi się jednak o konflikcie na tle etnicznym.

Prezydent Laszlo Soyom chciał w niedzielę odwiedzić w Siedmiogrodzie swoich rodaków. W 150-tysięcznym mieście Targu Mures blisko połowa mieszkańców to właśnie Węgrzy. Jednak Bukareszt nie zgodził się na przylot przywódcy swoich zachodnich sąsiadów.

Marta Horvat Fekszi sekretarz stanu węgierskiego MSZ powiedziała, ze "Budapeszt nie rozumie stanowiska rumuńskich władz" i wyraziła nadzieję, że "chodzi o nieporozumienie".

Niemal półtoramilionowa mniejszość węgierska w Rumunii wspierana przez węgierski rząd i prezydenta od dawna domaga się większej autonomii. W lutym prezydent Trajan Basescu oświaczył jednak, że "dopóki Rumunia będzie suwerennnym i niezależnym państwem, jej rząd nie przyzna nigdy autonomii terytorialnej węgierskim Rumunom".

Prezydent podkreślił jednak, że prawa mniejszości, na przykład do nauki w języku macierzystym czy do przedstawicieli w parlamencie, będą przestrzegane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.