Facebook Google+ Twitter

Prince, gwiazda Open'er Festival 2011, już dziś wieczorem

Prince Rogers Nelson grający pop, funk i soul, to absolutny geniusz muzyki XX wieku. Jest nie tylko wokalistą, ale również multiinstrumentalistą i kompozytorem. Czasami skandalista, czasami ekscentryk, ale dla fanów to przede wszystkim autor inteligentnej i nowatorskiej muzyki. Na Open'erze zagra 2 lipca o godzinie 22.

Prince podczas koncertu w Coachella w 2008 roku. / Fot. commons.wikimedia.orgPrince urodził się w Minneapolis 7 czerwca 1958 roku. Od najmłodszych lat wykazywał muzyczny talent. Zapewne wpływ na to miał fakt, iż jego ojciec był Jazzmanem. Dzieciństwo gwiazdora nie było jednak łatwe. Jego rodzice rozwiedli się i Prince mieszkał na przemian z ojcem oraz z matką i ojczymem. Później opiekowali się nim sąsiedzi. Mimo niesprzyjających warunków, chłopiec prezentował ogromny i wszechstronny talent muzyczny. Nauczył się grać na kilku instrumentach, a także komponował piosenki („Funka Machine” napisał jako siedmioletnie dziecko). Pierwszy zespół (Grand Central) założył jako nastolatek wspólnie z Andre Andersonem, który był synem sąsiadów u których mieszkał. Początkowo Grand Central grali w klubach oraz na imprezach miejskich. Zmiana profilu i nazwy zespołu (Grand Central przemienił się w Champagne) spowodowała, iż muzycy - samoucy zaczęli grać autorskie kawałki, w których bardzo widoczna była inspiracja soul’em, funkiem i rockiem.

Czytaj też: Open'er Festival 2011 - co powinieneś wiedzieć


Warner Bros. była pierwszą wytwórnią, która zainteresowała się młodym artystą. Miał on wówczas 18 lat. Demo nagrane przez muzyka zrobiło tak duże wrażenie, że zaproponowano mu kontrakt od razu na 3 płyty. Szefów Warner’a nie zraziło również nastawienie Prince'a, który postawił warunek niezależności artystycznej i prawa do kompozycji. Pierwsza płyta - "For you” ukazała się w 1978 roku i okazała się umiarkowanym sukcesem. Zaznaczyć należy, że Prince zagrał na niej aż na 27 instrumentach. Kolejny krążek zatytułowany przez asrtystę „Prince” był "strzałem w dziesiątkę". Album uplasował się bardzo wysoko w wielu rankingach m.in. pierwsza trzydziestka "Billboardu". Pierwszy koncert Prince'a w Irlandii, który odbył się 18 maja 2007. / Fot. commons.wikimedia.org

Wśród piosenek, które znajdowały się na tej płycie, są dwa pierwsze hity Prince’a, czyli „Why You Wanna Treat Me So Bad?" oraz "I Wanna Be Your Lover". "Dirty mind" - trzeci krążek muzyka. Charakteryzuje go mocne zabarwienie seksualne (najbardziej znane piosenki znajdujące się na płycie to "Sister" oraz "Head"). W tym okresie kariery, Prince dostąpił także zaszczytu otwierania koncertów samych "The Rolling Stones" podczas ich amerykańskiego tournee.

Piosenka "1999" nagrana na płycie o tym samym tytule, stanowiła kolejny ważny krok w karierze muzyka. Numer - protest przeciwko zbrojeniom nuklearnym stał się przebojem ogólnoświatowym. Z kolei klip do kolejnego hitu ("Little Red Corvette") był wielokrotnie prezentowany przez stację MTV.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.