Facebook Google+ Twitter

Priorytety pracowników Zakładów Chemicznych Police

Jako były pracownik Stoczni Szczecińskiej, z zaniepokojeniem śledzę kłopoty ekonomiczne Zakładów Chemicznych Police S.A.

Obawiam się, że zachowawcze żądania związków zawodowych domagających się m.in. wstrzymania zwolnień pracowników zatrudnionych na czas określony, którym wygasają czasowe umowy o pracę, mogą doprowadzić zakłady chemiczne do upadku.

Niby każdy człowiek jest dobrem najwyższym, ale co związki zawodowe powiedzą pracownikom, jeżeli nawet wygrają spór zbiorowy z zarządem, a Zakłady Chemiczne upadną? Czy nie lepiej za każdą cenę ratować zakłady, nawet dla liczbowo mniejszej załogi, niż doprowadzić do ich likwidacji i zwolnień wszystkich pracowników?

Jeżeli Zakłady Chemiczne Police ulęgną likwidacji, zniknie jeden z głównych dostawców nawozów, więc konkurencja na rynku nawozów się zmniejszy, a co za tym idzie wzrosną ceny nawozów. Koszty ich zakupu staną się wtedy zabójcze dla rolników, a produkcja rolnicza nieopłacalna.

Ale wracając do tematu, utrzymanie miejsc pracy w zakładach chemicznych kosztem wprowadzania postojowego, przypomina początek drogi upadku Stoczni Szczecińskiej w 2002 r. Jednak stoczni banki nie chciały już udzielić kredytu, przeciwnie do ZCH Police S.A., który dostał ostatnią być może szansę 190 mln kredytu z PKO BP.

Bank zastrzegł jednak, że przekazanie pieniędzy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez spółkę dodatkowych warunków, głównie restrukturyzacji zatrudnienia. Opracowany program zmiany zatrudnienia (patrz zmniejszenia zatrudnienia i ograniczenie wynagrodzenia) musi być zaakceptowany przez związki zawodowe.

Od stanowiska (perspektywicznego spojrzenia) związków zawodowych, zależy być może być albo nie być Zakładów Chemicznych Police S.A. Uważam jednak, że dla interesu pracowników Polic, lepsza jest dalsza działalność zakładów, nawet w okrojonym zakresie, niż nieuchronna upadłość.

Wtedy wszyscy podzielą los stoczniowców, ale wcale niekoniecznie tych obecnych z odprawami (w 2002 r. po upadku Stoczni Szczecińskiej, większość pracowników nie odzyskała nawet swoich zaległych zarobków).


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.