Facebook Google+ Twitter

Priorytety Szczecina - jak rozwijać miasto?

Każde miasto (a także jego prezydent, bądź zarząd) powinno mieć koncepcję kierunków rozwoju, zaplanowaną strategię i priorytety dochodzenia do wybranego celu.

XIV wieczna katedra Św Jakuba w Szczecinie / Fot. Andrzej SadowskiPo upadku większości zakładów przemysłowych, a tym samym całej przemysłowej potęgi Szczecina, trzeba było zastanowić się i postanowić co dalej, w czym szukać szans rozwoju Szczecina, jak zapełnić budżet miasta. Prezydent miasta Piotr Krzystek ogłosił długofalową wizję rozwoju miasta Floating Garden Szczecin 2050. Gorzej było z ogłoszeniem strategii na najbliższą przyszłość miasta, aby nie powiedzieć teraźniejszość.

Łatwo jest planować długofalową przyszłość, jeżeli wiadomo że nie będzie się jej realizować, trudniej zastanowić się jakie są atuty Szczecina, jaki obrać kierunek lub kierunki rozwoju, jak zapełnić budżet miasta w najbliższej przyszłości. Każdy dobry gospodarz miasta niezwiązany obietnicami wyborczymi, czy zależnością partyjną powinien wziąć pod uwagę położenie miasta, jego walory urbanistyczne i komunikacyjne, jego atmosferę i ewentualną atrakcyjność turystyczną.

Szczecin jest miastem transgranicznym, umiejscowionym korzystnie po obu stronach żeglownej rzeki Odry, kilkadziesiąt kilometrów od ujścia do morza, w miarę nowoczesnym (dopiero w 1873 r. zburzono w nim obwarowania fortu i miasto przestało pełnić rolę twierdzy). Przy rozbudowie Szczecina za kadencji burmistrza Hermana Hakena, wzorowano się na projekcie Jamesa Hobrechta, pochodzącym z roku 1864, uwzględniającym sieć dróg przyfortecznych. To wtedy narodził się obecny wizerunek Szczecina, jako miasta obfitującego w ronda z monumentalnymi Wałami Chrobrego. Miasta pięknego, korzystnie umiejscowionego, posiadającego dużo zieleni i wody, wiele atrakcyjnych obiektów urbanistycznych, mogących stanowić atrakcje turystyczne.

Może to właśnie w tym kierunku, budowania infrastruktury turystycznej powinien rozwijać się Szczecin. Może to właśnie rozwój turystyki, powinien być priorytetem zarządu miasta, bo warunki wewnętrzne i zewnętrzne predysponują Szczecin do miasta żyjącego z turystyki. Trzeba jeszcze przyjąć (prezydent miasta) właściwe priorytety i nie wahać się co jest dla przyszłości Szczecina ważniejsze, czy nowy stadion piłkarski (obietnica przedwyborcza), czy rozwój infrastruktury turystycznej.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Adam Adamowicz
  • Adam Adamowicz
  • 30.12.2011 10:38

Szczecin to magiczne miasto. Powinien żyć z turystyki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście pomyłka, zamiast XIV katedry załączyłem zdjęcie jednego z budynkow plebani (domu parafialnego).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że Szczecin mógłby żyć z turystyki. Zalew daje temu ogromne możliwości. Ale położenie Szczecina jest doskonałe logistyczne, dlaczego wiec go nie wykorzystać do przeładunków lądowo-morskich i budowy centrów? Poznań i Wrocław swoje położenie wykorzystują aż miło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.