Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11871 miejsce

Priva, która stała się Aliną

Szmalcownik, to gwarowe słowo, które przed wojną miało wiele znaczeń, takich jak łapówkarz czy przemytnik. W czasie okupacji niemieckiej nabrało bardziej pejoratywnego znaczenia.

Jedyna zachowana fotografia Privy Krakauer, a cytaty z Wikipedii / Fot. Nieznany, zdjęcie sprzed 1942Według definicji słownikowej, szmalcownikiem był ten, „kto wymuszał na kimś okup, zwykle na Żydzie, pod groźbą zadenuncjonowania, wydania w ręce gestapo“. Szmalcownictwo było uznawane przez Armię Krajową za akt zdrady i karane śmiercią.

W 1943 roku Kierownictwo Walki Cywilnej ogłosiło: "Każdy Polak, który współdziała z ich morderczą akcją czy to szantażując, czy denuncjując Żydów, czy to wyzyskując ich okrutne położenie lub uczestnicząc w grabieży, popełnia ciężką zbrodnię wobec praw Rzeczypospolitej Polskiej i będzie niezwłocznie ukarany."

Niemal 6 tysięcy drzewek w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, upamiętnia Polaków ratujących Żydów. Naród Polski ma ich najwięcej. Niestety, równie dużo było szmalcowników. Nie było to zjawisko marginalne, stało się źródłem zarobku dla tysięcy ludzi, a fakt ten jest jednym z najczarniejszych w historii najnowszej Polski.

Wiele tysięcy Żydów zginęło właśnie z rąk Polaków. Jedną z nich była Priva Krakauer. Była to polska aktorka żydowskiego pochodzenia. Urodziła się 15 stycznia 1902 roku w miasteczku Końskowola, w obecnym województwie lubelskim. Wychowywała się w religijnym domu, który opuściła, by podjąć studia aktorskie w Warszawie. Była uczennicą Wojciecha Brydzińskiego, występowała na deskach warszawskich teatrów, między innymi w Teatrze Narodowym. Grała również w filmach (między innymi „Młodym Lesie" oraz „Trędowatej").

Występowała pod pseudonimem Alina Halska, które to nazwisko oficjalnie zmieniła w 1938 roku. Prywatnie była związana z wybitnym scenografem teatralnym, Wincentem Drabikiem, z którym miała jednego syna. Alina Halska mieszkała w śródmieściu Warszawy. Wiosną 1942 roku w skutek donosu została aresztowana. Została uwięziona na Pawiaku, według rodzinnych wspomnień znalazła się w jednej celi z aktorką Aliną Janowską. Dalsze losy pozostają nieznane, być może została rozstrzelana w więzieniu, bądź wywieziona do obozu zagłady w Treblince. Syn Aliny Halskiej przetrwał wojnę dzięki pomocy Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.