Facebook Google+ Twitter

Pro memoria, czyli pomnik dla prezydenta

Miasto Skórcz jako pierwsze i jedyne w Polsce, może pochwalić się pomnikiem upamiętniającym Lecha Kaczyńskiego. Czy zapoczątkuje to budowanie pomników i w innych miastach? Przykład Warszawy pokazuje, że niekoniecznie.

Prezydent Lech Kaczyński / Fot. Wikimedia/ Creative CommonsPierwszy pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął w Skórczu. Pomnik ten ma upamiętniać tragicznie zmarłego prezydenta ogólnie, jak i w kontekście wizyty, którą złożył z okazji 75. lecia nadania praw miejskich Skórczowi. - "To pierwszy taki pomnik w Polsce" - stwierdził obecny na jego odsłonięciu, minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. Pomnik ma formę obelisku połączonego z granitową płytą.

Decyzją miejscowych radnych, Lech Kaczyński został także Honorowym Obywatelem Miasta Skórcz.
Podobna inicjatywa mająca upamiętnić prezydenta Kaczyńskiego, narodziła się też w Warszawie, jednakże podzieliła zarówno mieszkańców stolicy jak i radnych, w efekcie czego zaniechano pomysłu budowy pomnika.


Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Chciałbym być przez wszystkich dobrze rozumiany. Tradycja służy podtrzymaniu tożsamości zbiorowej. Ale jeśli utrwala jej wiekowe słabości? Mam wrażenie, że u nas króluje ZAMIAST: pomnikomania zamiast głębokiej refleksji, duma i poczucie patriotyzmu zamiast dążenia do rzeczywistych i trwałych wspólnotowych osiągnięć. Jeśli teraz nie podejmie się odpowiednio szerokiej dyskusji, to kiedy? Jeśli elity i czołowi intelektualiści nie stawiają wyraźnie i stanowczo tego problemu na czele swych wypowiedzi, to nasuwają się dalsze pytania, nawet wyrażające wątpliwość w ich istnienie w przestrzeni publicznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomnikomania należy do naszej tradycji narodowej, "mali ludzie" stawiają swoje lub im stawiają na cmentarzach, "wielcy" na placach miast.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obie panie niewątpliwie mają rację, na hasło pomnik pewnie już reaguję zbyt nerwowo. Mam też nadzieję, ze pomnikomania zostanie powstrzymana. Zwłaszcza w samorządach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mieczysławie, skoro lokalni mieszkańcy tak sobie życzą i sprawia im to przyjemność, to niech się ludzie cieszą. Chyba z własnych środków to ufundowali. Myślę, że większości obywateli jest to zupełnie obojętne, stąd brak komentarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak komentarzy jest przecież także swoistym komentarzem - Panie Mieczysławie. Widocznie jako naród uwielbiamy martyrologię i rozpamiętywanie klęsk. I to się już pewnie nie zmieni. :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawie 3 tysiące czytelników i żadnego komentarza? Zaiste stanowimy jako całość bardzo chore społeczeństwo i państwo. A trzeba przecież wręcz wykrzyczeć: DOSYĆ JUŻ POMNIKÓW DLA KLĘSK, NIEPOWODZENIA I NIEUDOLNOŚCI.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.