Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

219 miejsce

Pro memoria Henrykowi Sienkiewiczowi w Sejnach

Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zorganizowało 1 lipca 2017 r. międzynarodową konferencję z okazji podsumowania Roku Henryka Sienkiewicza, który zaowocował upamiętnieniem Noblisty na Laudzie.

Henryk Sienkiewicz / Fot. archiwum Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, stowarzyszenie powołane w 2004 w Sejnach przez grupę lokalnych działaczy – pasjonatów, przyjęło rolę gospodarza międzynarodowej konferencji, zorganizowanej na okoliczność podsumowania działań upamiętniających Rok Henryka Sienkiewicza na Litwie w ubiegłym roku -„Pro memoria Nobliście Henrykowi Sienkiewiczowi”. Spotkanie konferencyjne odbywa się pod patronatem Starosty Sejneńskiego Piotra Franciszka Alszko, Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i Parafii Rzymsko-Katolickiej w Sejnach w siedzibie Muzeum Ziemi Sejneńskiej w dniu 1 lipca 2017 r. Jednostkami wspierającymi przedsięwzięcie są: Narodowe Centrum Kultury, Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Wójt Gminy Puńsk, Wójt Gminy Krasnopol, Wójt Gminy Giby, Wójt Gminy Sejny, Filmosfera Tadeusza Bystrama.

 / Fot. program W programie konferencji „Sienkiewiczowska Lauda w 100-rocznicę śmierci Noblisty, na drodze wspólnej historii” między innymi:

1. Relacja z uroczystości Sienkiewiczowskich w Wodoktach i Bystrampolu na terenie Republiki Litewskiej – dr Jan Skłodowski, Jarosław Domosławski, Tadeusz Bystram;
2. Prezentacja książki: Szlakiem bohaterów „Potopu” Henryka Sienkiewicza autorstwa Alwidy Antoniny BajorLechomir Domaszewicz, Jarosław Domosławski;
3. Promocja działań fundacji Dzwonu „Henryk” do kościoła w Wodoktach – Lechomir Domaszewicz;
4. Premiera filmu dokumentalnego, zrealizowanego w 2016 r.: Litewskie drogi „Potopu” w reżyserii Tadeusza Bystrama i spotkanie z reżyserem;
5. Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Ziemi Sejneńskiej;
6. Koncert w Bazylice Sejneńskiej NNMP – Andrzej Pilecki z Wilna – W kręgu Ogińskiego, Chopina, Moniuszki.

Spotkanie w Sejnach stanowi sposobność do wymiany doświadczeń dla środowisk polskich i litewskich oraz służy podjeciu nowych inicjatyw współpracy między nimi. Należy do nich przedsięwzięcie ufundowania Dzwonu "Henryk" - który po odsłonięciu dwóch tablic pamiątkowych poświęconych Henrykowi Sienkiewiczowi na Laudzie w Wodoktach i Bystrampolu oraz założeniu Parku Przyjaźni Polsko-Litewskiej we wrześniu i listopadzie 2016 r. - stanowić będzie kolejny owoc nawiązanej współpracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dobrze wiedzieć jak na Litwie grono osób upamiętnia wielkiego pisarza Henryka Sienkiewicza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzwon "Henryk" jest przeznaczony do dzwonnicy kościoła w Wodoktach, bo poprzedni pękł i nie pracuje. Na naszym portalu pisał o tej akcji Jerzy Kirzyński - Apel o wsparcie finansowe dzwonu Henryk dla kościoła w Wodoktach. Napiszę o tym jeszcze w relacji ze zdarzenia w Sejnach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A gdzie ten dzwon zostanie umieszczony?
@Szkoda Marku, że nazywasz to zadęciem politycznym, a przecież na pewno świetnie wiesz kto kogo krzywdził my Litwinów czy Litwini nas? jak ten bilans krzywd wygląda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczyna się od garstki entuzjastów, ale kończy na poszerzającym się gronie. Ważne, że działania są podejmowane i że przynoszą konkretne owoce. Po latach chudych mogą przyjść tłuste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie, pełna zgoda. Tyle tylko, że jest to postulat utopijny.

Popatrz, sam zamiar budowy przyjaźni polsko-litewskiej jest już zadęciem bardzo politycznym. A przecież do budowy przyjaźni między zwaśnionymi od wielu lat narodami nie wystarczy tylko chciejstwo kilku działaczy z jednej i drugiej strony, aczkolwiek jest to krok w dobrym kierunku. To nie ulega wątpliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że tak niewiele mówi się o tego typu wydarzeniach. Wszędzie tylko jazgot polityczny słychać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.