Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7594 miejsce

Pro-ana: chcę być anorektyczką

Na zdjęciu duży napis ‘PERFECT BODY’. Reklama sprzedaje odbiorcy obraz wychudzonej dziewczyny i nazywa jej ciało idealnym, perfekcyjnym.

Jadąc autobusem zauważyłam billboard z reklamą jakiegoś sklepu z ciuchami. Przedstawiona na nim dziewczyna może nie była anorektyczką, ale na pewno miała ku temu predyspozycje. Kości biodrowe wystawały jej wyraźnie spod bluzki, a uda były ledwo grubsze od kolan. Na tym zdjęciu był również duży napis ‘PERFECT BODY’. Reklama sprzedaje odbiorcy obraz wychudzonej dziewczyny i nazywa jej ciało idealnym, perfekcyjnym.

Jak każda normalna nastolatka ma się odnaleźć w takim świecie ? Jak ustrzec się przed pogonią za chudością? Część dziewczyn sobie nie radzi. Należą one do ruchu zwanego pro-ana, który zrzesza miłośniczki anoreksji. Dziewczyny, które pragną być niezdrowo chude, które pragną chorować na tę straszną chorobę. To ich ideologia, sposób na życie, czasami jedyne jakie posiadają bo przesłania im to cały świat – chęć bycia chudą.

Na swoich blogach o tej tematyce radzą jak się odchudzać. Jednak proponowane przez nich metody są dalekie od tych polecanych przez dietetyków. One chcą błyskawicznych efektów, które będzie widać z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień.

Proponują drastyczne głodówki, diety, w których dzienna dawka energii wynosi ok. 300 kcal (normalna zalecana to ok. 2000-2500 kcal). Po dłuższym jedzeniu tak niewielkich ilości kalorii organizm się buntuje i dochodzi do tzw. ‘napadów’, czyli zjadania wszystkiego co się nawinie i co tylko jest w lodówce. Jest to odruch niezwykle ciężki do opanowania. Dziewczyna walcząc z własnym organizmem zmusza się do wymiotów lub popada w depresję. Tracenie na wadze jest najważniejszym celem w ich życiu. Rezygnują z partnerów, chłopaków, imprez, bo są to rzeczy, które przeszkadzają im w osiągnięciu celu. Waga jest wyznacznikiem ich humoru - kiedy wzrosła lub utrzymała się, mają zepsuty cały dzień i zadręczają się tym faktem; kiedy natomiast spadła bujają w obłokach z zadowolenia. W internecie znajduje się mnóstwo filmików, które maja zachęcać i motywować dziewczyny do odchudzania. Są na nich ukazane bardzo chude, albo bardzo grube kobiety, które mają być przestrogą przed zbyt dużymi ilościami jedzenia. Pro-ana ma również swoje własne przykazania. Do najbardziej absurdalnych można zaliczyć takie jak: ‘tylko będąc chudą możesz być szczęśliwa’, czy ‘nigdy nie możesz być za szczupła’. Znane są przypadki dziewczyn, które pod wpływem tego ruchu popadły w prawdziwą anoreksję i zagłodziły się na śmierć, czy też popełniły samobójstwa na skutek depresji.

Inni nie chcą widzieć tych problemów lub udają, że one nie istnieją. Dziewczyny biorące udział w czymś takim bardzo często wysyłają światu sygnał S.O.S., ale ludzie są obojętni czy też bagatelizują te problemy. Reklamy sugerujące, że wychudzenie jest najbardziej pożądaną przez społeczeństwo formą sylwetki u kobiet powinny być zakazane. Nie można pozwolić, aby młode kobiety pod wpływem presji mass-mediów tak bardzo się wyniszczały psychicznie i fizycznie oraz umierały w imię szczupłej sylwetki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

jpakdw
  • jpakdw
  • 14.07.2011 15:25

LdRxOh <a href="http://veknwcegjeis.com/">veknwcegjeis</a>, [url=http://bipnfzemzksi.com/]bipnfzemzksi[/url], [link=http://tuosnpmxinji.com/]tuosnpmxinji[/link], http://aisegfelgpaa.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda, ale rozwiązać problem może jedynie miłość do dzieci i ich edukacja. Żadne prawo odnośnie reklam, wagi ciała modelek i ich proporcji ciała nie działa - co najlepiej można obserwować obecnie w Wielkiej Brytanii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta choroba, jak wiele innych zaczyna się w głowie i myślę, że jeśli ktoś ma silny charakter (a może jest trochę wyprany z nadwrażliwości) to się zbierze do kupy i da radę powalczyć o normalność bez jakichś drastycznych metod, czy też odwoływania się do siły wyższej. Wierzę w potęgę ludzkiego mózgu, naszej świadomości. Owszem są choroby, najczęściej genetyczne, na które nie ma rady, ale nawet je można trochę ujarzmić. A propos mass mediów, to na pewno trendy w nich wytaczane mogą źle wpływać na dorastającą młodzież, czy dzieci, które jeszcze nie mają ukształtowanej osobowości. Ale właśnie tu największą rolę powinni pełnić rodzice i nauczyciele. Uważam, że media niepotrzebnie również ''promują'' pewne nowe ruchy, czy syndromy, bo z tego wynika, że można się uzależnić kompletnie od wszystkiego, a wszelakich syndromów jest bez liku. Żałosne... Niedługo będziemy cierpieć na ''syndrom wyszukiwania syndromów''.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację. Mam pięcioletnia córkę i zawsze wpienia mnie na maksa że wszystkie lalki dla dziewczynek wyglądają jak anorektyczki.
Do tego jeszcze ta Majka pięć razy w tygodniu. :-)
Temat ważny bardzo 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.