Facebook Google+ Twitter

Próba czasu - nietuzinkowa wystawa w Gdańsku

"Próba czasu" jest piątą wystawą, która została zaprezentowana w nieformalnej galerii prof. Jarosława Baucia. Zostały na niej przedstawione prace Witosława Czerwonki, Adama Harasa i Jerzego Ostrogórskiego.

Prof. Jarosław Bauć zmieniając prywatne mieszkanie w galerię dał nam możliwość obcowania z prawdziwą współczesną sztukę. Według powszechnie panującej opinii nie sposób jest zrozumieć sztukę współczesną. Zdaje się, że to przeświadczenie jest tak silnie w nas zakodowane, że już porzuciliśmy wszelkie próby, by to zmienić. Wprawdzie racją jest, że sztuki współczesnej nie da się interpretować tak jak dawnej, jednakże i ona ma swą głęboką wymowę. Czemu nie spróbować jej zrozumieć?

Adam Haras, Witosław Czerwonka i Jerzy Ostrogórski to artyści silnie związani z trójmiejskim kręgiem artystycznym. Niegdyś współtworzyli multimedialną Galerię AUT w Gdańsku, później przeistoczoną w galerię OUT w Sopocie. Na wystawie prezentowane są zarówno prace z wczesnego etapu ich twórczości, jak i te najnowsze. Możemy na niej zobaczyć dzieła łączące różne techniki, artyści do wykonania swych dzieł posłużyli się takimi narzędziami jak: kamera, aparat fotograficzny, komputer czy odzież...

Ostrogórski maluje na ubraniach nagie postacie ludzkie, przedmioty które dawniej służyły do zakrywania ciał teraz stały się materiałem ukazującym je... Artysta zaszczepiając swoje pomysły w przedmioty użytku codziennego zmienia ich dotychczasowe znaczenie.

W pracach A. Harasa olbrzymią role odgrywa kolor oraz posłużenie się narzędziami współczesnej technologii, również W. Czerwonka stosuje w swych pracach nowe środki przekazu, dzięki czemu jego dzieła stają się bliższe odbiorcy gdyż wykorzystują narzędzia, które są mu dobrze znane z codziennego życia.

Często słyszę jak ludzie pytają, czemu sztuka współczesna jest tak "dziwna". Mogę odpowiedzieć tylko, że sztuka zawsze starała się odnosić w pewnym stopniu do otaczającej rzeczywistości, przecież nie sposób jest wymagać od obecnych artystów, by tworzyli takie dzieła jak dawni mistrzowie. Warto sobie uzmysłowić, że tamten język był adekwatny do czasów, które już minęły. Współczesny język sztuki jest trudny w odbiorze, lecz taka też jest nasza rzeczywistość...

Mam nadzieję, że wystarczy to, by zachęcić Was do wybrania się na wystawę, która jest do obejrzenia od 17.01. do 31. 3, w prywatnej galerii Jarosława Baucia, na ulicy Jesionowej 4/3 w Gdańsku-Wrzeszczu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.