Facebook Google+ Twitter

Próba przemycenia T-34/85 na białoruskim przejściu granicznym

Na białorusko-łotewskim przejściu granicznym w Urbanach zakwestionowano deklarację przewozową. Zatrzymany został czołg T-34/85 z 1945r., który uznano za wóz z przeznaczeniem bojowym. Docelowo miał trafić do Rosji.

Wieża czołgu T-34/85. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:T34-85_Turm_im_Detail.jpg / Fot. BildPodczas kontroli na białorusko-łotewskim przejściu granicznym w Urbanach, kierowca ciężarówki zadeklarował przewóz czołgu T-34-85. Jedna z tych najsłynniejszych maszyn na świecie, docelowo miała trafić do Rosji.

Białoruscy pogranicznicy zasięgnęli porady ekspertów ministerstwa obrony swego kraju. Specjaliści rozpoznali wóz z datą produkcji 1945r. jako nadal "mający przeznaczenie wojskowe”. Wartość niezwykłej kontrabandy oszacowano na ponad 630 mln rubli, czyli 150 tysięcy złotych. Czołg został zatrzymany i  wszczęto właściwe postępowania wyjaśniające.

Swoistej sensacji dodaje fakt, że przemyt następował z kraju Unii Europejskiej i NATO na terytorium diametralnie innych priorytetów ogólnoustrojowych.

Czołg średni T-34/85 (grafika). http://publicdomainvectors.org/en/free-clipart/T-34-85-tank-technical-vector-drawing/24433.html / Fot. open clip artCzołg T-34 i wszelakie jego wersje to jedna z najbardziej znanych rodzin wozów bojowych na świecie. W Polsce T-34/85 zyskał ikoniczną popularność jako serialowy "Rudy" z opowieści o wojennych przygodach załogi "Czterech pancernych i psa." Wielu historyków i militarystów utrzymuje, że był to najlepszy czołg w II wojnie światowej, aczkolwiek wiele wad jakimi było obarczone dzieło sowieckiej (lub zapożyczonej) myśli technicznej może umniejszać legendzie blask jej chwały. Amerykański znawca tematyki, Hans Halberstadt oceniał możliwości T-34 pod kątem dostosowania do potrzeb użytkownika: Idealnym kierowcą czołgu byłby facet, który wyglądałby jak kurduplowaty ciężarowiec." Niską jakość można było pominąć na rzecz efektywności bojowej jaką uzyskano liczebnością wozów. W czasie II wojny światowej, Rosjanie wyprodukowali ponad 50 tysięcy tych czołgów. Dla porównania, znakomitych Panter zdołali Niemcy wprowadzić zaledwie około 5 tysięcy.

T-34/85 był produkowany w latach 1944-1958.


źródło: /tvnet.lv

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.