Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5569 miejsce

"Próba u Poli Negri" (sztuka muzyczna w 2 aktach) w Rampie

To barwna opowieść o życiu wielkiej legendy kina, poprowadzona z wykorzystaniem nagranych przez Polę Negri w latach trzydziestych piosenek z tekstami polskimi Barbary Rybałtowskiej.

 / Fot. Klub RampaKlub Artystyczny Rampa zaprasza na: 

"Próba u Poli Negri" (sztuka muzyczna w 2 aktach)

18,19 czerwca 2012 godz. 19:30
To barwna opowieść o życiu wielkiej legendy kina, poprowadzona z wykorzystaniem nagranych przez Polę Negri w latach trzydziestych piosenek z tekstami polskimi Barbary Rybałtowskiej.

Pola Negri. Jej prawdziwe nazwisko to Apolonia Chałupiec. Urodzona w Polsce, w Lipnie w 1897 roku. Absolwentka Szkoły Baletowej i Aplikacyjnej Teatralnej, zadebiutowała w roli lalki w „Coppelii” . Występowała teatrach warszawskich – „Małym” i „Rozmaitości”. Zagrała wiele wiodących ról. W 1914 zadebiutowała w filmie. Współpracowała z jednym z czołowych teatrów na świecie, Deutsches Theater Maxa Reinhardta i słynną niemiecką wytwórnią filmową, „Ufa”.

W latach 20. porwał ją Hollywood, gdzie staje się czołową gwiazdą obok np. Glorii Swanson. Nagrywa piosenki, romanse cygańskie. Występuje w rewiach, wodewilach. Narzeczona Charlie Chaplina, potem Rudolfa Valentino. Hrabina Dąbska i księżna Mdiwani. Nakręciła 40 filmów niemych i 20 dźwiękowych. Zmarła w San Antonio w Teksasie w 1987 roku.

Ciekawostka: w kamienicy przy Rynku Starego Miasta 2, gdzie mieści się obecnie SDK, była prywata szkoła tańca, gdzie w latach 1915-18, Pola - absolwentka Szkoły Teatralnej, chodziła na ustawienie choreografii do numerów estradowych, które wykonywała w kinach między seansami.

Barbara Rybałtowska. Autorka tekstów, m. in. „Nie warto było”, powieści: „Bez pożegnania”, „Szkoła pod baobabem”, „Koło graniaste”, „Kuszenie losu” , „Romanse w Paryżu” i wielu przekładów, a także biografii „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”, „Barbara Wrzesińska przed sądem”,” Iga Cembrzyńska sama i w duecie”, „Stefan Rachoń”. Aktorka i piosenkarka.

Anna Matysiak-Stadnicka. Reżyser. Absolwentka PWST (Reżyseria), najpierw asystentka Erwina Axera, potem realizatorka wielu spektakli w Teatrze Rozmaitości, teatrze Rampa. Siedmioletni kontrakt w Niemczech-Freiburg-/BR, w Saarbruken i innych. Reżyserowała m.in. „Listy miłosne” Gurneya z B. Wrzesińską i D. Olbrychskim. Reżyseria w teatrach: w Gdyni, Gorzowie Wlkp, Wrocławiu, Chorzowie i innych.

więcej na www.klubrampa.pl

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.