Facebook Google+ Twitter

Problem edukacji oczami dziennikarzy obywatelskich

Kolejny rok szkolny rozpoczął swój żywot. W cieniu kryzysu gospodarczego, wojny w Afganistanie i potyczek dyplomatycznych z Rosją, nikt nie słyszy, jak szkoła woła o pomoc i prosi, by oczy zwrócić w jej stronę.

Lekcja w pierwszej klasie w Szkole Podstawowej nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim. / Fot. Lech Muszyński/PAPNa szczęście o szkole, z którą każdy z nas miał do czynienia, nie zapomnieli dziennikarze obywatelscy.

Szkoła nie pozwala nam się uczyć!W tekście o właśnie takim tytule, Łukasz Paweł Siemiński porusza problem, jaki dotyka polskich maturzystów. Zmuszeni są oni do nauki wielu przedmiotów, choć w dalszym rozwoju potrzebne im będą tylko niektóre. Oczywiście te, z których uczeń pisać będzie maturę. Rzeczą oczywistą jest, że lepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości z historii, gdy nie jest się naciskanym z fizyki, która może się okazać naszą piętą achillesową. W dzisiejszym świecie nie można być świetnym z wszystkiego. Dlatego też w klasie maturalnej należałoby zredukować lub zlikwidować przedmioty, które okazują się zbędne. Postawmy na jakość przedmiotów, nie zaś na ich ilość!

Czy szkoła to dobre miejsce na katechezę?Takie pytanie w swoim tekście o szkole i lekcji katechezy zadała Magda Wieczorek, której tekst możesz przeczytać tutaj. Niewątpliwie religia należy do jednych z najnudniejszych zajęć. I, zdaniem uczniów, najmniej potrzebnych. Wszystko jednak zależy od tego, kto taką lekcję wykłada. A ponoć da się zaciekawić ucznia katechezą.
Inną sprawą jest też fakt, że nauczyciel religii ma dwóch zwierzchników: Kościół i dyrekcję szkoły i stąd zagubienie nauczycieli i niemożność poradzenia sobie z uczniami. Zajęcie z religii nie są obowiązkowe, a ich alternatywą jest etyka. Uczeń w zasadzie ma więc wybór. Jednak nie wszystkie szkoły na obecną chwilę są w stanie zapewnić zajęcia etyki. Uczeń ma wtedy wolne i także to jest przyczyną lekceważenia katechezy. Zdaniem autorki tekstu jak i komentujących, alternatywą może być przeniesienie nauki religii do salek przykościelnych. To jednak mogłoby okazać się porażką Kościoła, bo z pewnością na takie zajęcia chodziłoby mniej osób niż w szkole. A jak wiemy, w Polsce, Kościół ma bardzo wysoką pozycję. Inną sprawą jest czas, w którym takie zajęcia miałyby się odbywać.

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć?O coraz większych problemach Polaków z uprawianiem sportu pisze Klaudia Twarda w tekście Ruch to zdrowie każdy powie... Polak także? Autorka pisząc o ogóle Polaków, zwraca też uwagę na plagę zwolnień uczniów z lekcji wychowania fizycznego. Coraz mniej młodzieży ćwiczy na "wuefie", a konsekwencje tego są często poważne. Sport jest bardzo ważnym czynnikiem w naszym życiu i tym problemem należy się zająć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Lukasz, co tu duzo mowic.
Swietny, na prawde swietny zestaw materialu!
... 5))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ode mnie też piątka. Za czytanie ze zrozumieniem:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy okazji pozwolę sobie zaprosić na wspomnienia ze szkolnych lat link

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 * Łukasz powinieneś więcej pisać na tematy poza sportowe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny pomysł z tym przeglądem artykułów, w dodatku dzięki Tobie mam wymienionych wszystkich autorów i po kolei wszystkich sobie poczytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+++++ za przegląd ostatnich dyskusji o kondycji polskiej szkoły :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje Elżbieto;)
Marku, to nie takie śmieszne;p Moja szkoła się paliła, jak pisałem sprawdzian z chemii:D Całe szczęście...;p

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.09.2009 16:33

A tak w ogóle...... Kiedy młodzież najchętniej biegnie do szkoły? - Kiedy ona się pali! :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.09.2009 16:30

Natomiast przy okazji chciałam pogratulować Łukaszowi Wolski "Problem edukacji oczami dziennikarzy obywatelskich", świetnie zebrał materiały, w jedna formę z lekkim kontekstem "własnego ja". Dobrze napisane:) Gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To kamień mi z serca, bo analizując czyjeś teksty, niełatwo jest trafić w sedno, albo w ogóle trafnie odgadnąć myśli autora artykułu.
Marku, zupełna zgoda. Jeszcze pod koniec szkoły byłem gotów 'roznieść' w niej wszystko. Dzisiaj już inaczej na to patrzę, a jednocześnie jeszcze wszystko pamiętam.
Jednakże, osoby które na te tematy się wypowiadały i wypowiadają, mają na co dzień kontakt ze szkołą i doskonale rozumieją jej realia, dlatego właśnie polecam przeczytanie wszystkich tych tekstów.
Jolu, czas na pewno się znajdzie. No, a kółka dla zainteresowanych są ważne...i potrzebne!
Izo, trochę czasu to zajęło;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.