Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3052 miejsce

Problem roku 2038 - strach się bać?

Pluskwa milenijna, przy tym, co nas czeka w 2038 roku, to betka. Jeśli nic nie zrobimy do tego czasu, to cofniemy się do roku 1901! I to wcale nie są żarty...

Co zrobimy, by wyeliminować problem roku 2038? / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linux_kernel_panic-v2.jpgTrudno sobie dziś wyobrazić życie bez komputera i internetu. Te dwa wynalazki pozwoliły nam ułatwić swoją egzystencję i urzeczywistniły istnienie globalnej wioski. Codziennie poprzez sieć sprawdzamy pocztę, kupujemy coraz wymyślne gadżety, opłacamy rachunki itp. Komputery są obecnie w każdym, bardziej skomplikowanym przedmiocie, np. w zegarkach. Proszę sobie wyobrazić, że dziś mamy 19 stycznia 2038 r. ok. godz. 04.14.07. Niestety, ku naszemu zdziwieniu, na monitorze naszego komputera będzie godzina 21.45.52 i to 13 grudnia 1901 r. Jak to możliwe ?

Zacznijmy od początku. Unix to system operacyjny napisany w 1969 r. przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. Do dziś opiera się na nim większość systemów operacyjnych, takich jak Windows. Opiera on się na 32-bitowej zmiennej i jest liczony w sekundach od daty 1 stycznia 1970 godz. 0.00. Od tej pory trwa tzw. "era Unixa". Unix posiada ograniczoną wartość i maksymalna wartość w sekundach, jaką może osiągnąć 2 147 483 647. Osiągnie tę wartość 19 stycznia o godz. 4:14 czasu polskiego (Animacja pokazująca ten problem). Co się wtedy stanie? Stan licznika będzie wskazywał wartość ujemną, co spowoduje, że będzie wskazywać datę 13 grudnia 1901 godz. 21.45.

Oznacza to, że wszystkie komputery na świecie, bez względu na to, czy są podłączone do internetu czy nie, będą właśnie wskazywać tę datę. Może to spowodować duże zamieszanie, a mając na uwadze, że do 2038 roku nasza technologia bardzo się rozwinie, komputery będą jeszcze bardziej ingerowały w nasze życie niż obecnie. Zapewne wiele osób czytając ten artykuł nie miało pojęcia o tym zagrożeniu. Ten problem jest o wiele bardziej złożony i poważniejszy niż powtarzana przez wszystkie media 9 lat temu pluskwa milenijna. To, co się stanie w 2038 r. jest rzeczą pewną i potwierdzoną. Można to porównać do sytuacji utraty pamięci przez wszystkich ludzi jednocześnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

adrian s
  • adrian s
  • 30.03.2011 22:26

ludzie... bardziej balbym sie roku 2012 kiedy ma nastąpic przebiegunowanie ziemi(co też może okazac sie bujda) juz teraz wychodza 64-bitowe wersje systemow. fakt ze ludzie dążą do samozaglady ale wydaje mi sie ze to jeszcze potrfa ladnych kilka tys lat. chociaz nic nie wiadomo jak powiedzial Bóg dzien ten jest nie znany..

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • A Z
  • 03.07.2009 03:16

Eee tam - dokładnie. Nie ma co się przejmować. Przez ten czas na pewno przejdziemy na 64-bitową architekturę. Tym bardziej sprzęt, dla którego jest to tak ważne (czyt. firmy ubezpieczeniowe, banki itp.).

Nie rozumiem tylko ostatniego akapitu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne żaden produkt nie ma terminu przydatności późniejszego niż 19 stycznia 2038 r, gdyż drukarki do etykiet są sterowane komputerowo :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jaki właściwie termin przydatności ma ryż? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

No ja jutro lecę do sklepu po worek ryżu, świeczki i zapałki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

mój kalkulator też przestanie działac?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mała szansa by mnie to dotyczyło. Niech się martwią inni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.06.2009 18:33

Za to potrafimy zrobić 64-bitową działającą pamięć ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A piramidy nie potrafimy już zbudować. Postęp, Panie, postęp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dokładnie, świat idzie z postępem i bez problemu poradzi sobie z tak błahym problemem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.