Facebook Google+ Twitter

Problem uchodźców w Grecji wciąż nierozwiązany

Grecja ciągle uchyla się przed zapewnieniem uchodźcom należnych praw i ochrony.

Grecki rząd nie zrealizował obietnic dotyczących usprawnienia państwowego systemu przyjmowania uchodźców, o którego reformę apelował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) oraz Komisja Europejska. Od dwóch lat warunki traktowania uchodźców w Grecji są monitorowane przez organizację Human Rights Watch, która w tej sprawie sporządziła trzy raporty, dokumentujące łamanie praw człowieka przez greckie władze. Zgodnie z zawartymi w nich zaleceniami, Grecja zobowiązała się zreformować swój system przyjmowania uchodźców w 2010 roku. Konkretne działania w tej sprawie są jednak ciągle przesuwane z powodów zmian personalnych w rządzie i wydaje się, że pełna reforma systemu nie ma szans realizacji szybciej jak przed końcem 2011 roku.

Problem uchodźców w Grecji ma szczególny wymiar z tego względu, że kraj ten stanowi główne wejście do Europy dla nielegalnych imigrantów. Potwierdzają to statystyki, według których w ubiegłym roku 75% nielegalnych imigrantów przebywających na terenie Unii Europejskiej przybyło najpierw do Grecji; na początku 2010 roku wskaźnik ten sięgnął nawet 80%. Pomimo tak dużego napływu uchodźców, Grecja posiada jeden z najniższych w Europie wskaźników dotyczących przyznawania statusu uchodźcy, wynosi on około 0,04%. W 2009 roku status ten otrzymało zaledwie 11 osób spośród prawie 30 tysięcy aplikantów.

Ogromny napływ imigrantów do Grecji jest wynikiem dwóch zasadniczych czynników: atrakcyjności greckiej granicy oraz rozporządzenia Dublin II. 1170 kilometrów granicy lądowej i 18400 kilometrów wybrzeża, w skład którego wchodzą wyspy położone blisko Turcji, stanowi przeszkodę znacznie łatwiejszą do pokonania niż osłaniające Europę od wschodu i południa Kaukaz oraz morza Czarne i Śródziemne. Dlatego dla wielu uchodźców Grecja jest końcowym etapem szlaku migracyjnego biegnącego przez Irak, Turcję i Egipt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.