Facebook Google+ Twitter

Problem z terminowymi wypłatami nadal aktualny

Nadal duża część naszego społeczeństwa ma problemy z terminowymi wypłatami. Pracodawcy zwłaszcza małych firm chwytają się najprzeróżniejszych sposobów, aby opóźnić wypłaty, nie zwracając uwagi, iż utrudniają bardzo życie swoim pracownikom

Artykuł nie będzie długi, ale dotyczy on konkretnej sprawy, o której postanowiłem napisać natchniony po rozmowach z ludźmi pracującymi w różnych małych firmach. Z ludźmi, którzy nigdy się ze sobą nie spotkali, a więc łatwo z tego wywnioskować, iż dotyczy ta sprawa większości. Swego czasu było o tym głośno. Media chwilowo nagłośniły sprawę po czym wszystko się uspokoiło a problem pozostał nadal. Może teraz w dobie kampanii wyborczej ktoś podejmie temat ale czy na tyle skutecznie aby wreszcie rozwiązać to raz na zawsze?

Jest to naprawdę poważny temat i dotyczy on dużego odsetku naszego społeczeństwa. Nie chodzi tutaj już o fakt iż ciężko jest "odzyskać" przez pracownika uczciwie zarobione pieniążki, ale o sam fakt sposobu ich wypłacenia przez pracodawców.

Obecnie bardzo modne stało się posiadanie kont bankowych przez pracowników. Takowe konto posiada praktycznie każdy z nas. Miało to przede wszystkim ustrzec Polaków przed nieterminowymi wypłatami poborów. W razie kontroli można bowiem łatwo sprawdzić kiedy pracodawca dokonał przelewu w jakiej kwocie i czy zrobił to terminowo. Jest to również bardzo wygodna forma dla pracodawcy pozwalająca "jednym kliknięciem" dokonać przelewu.

Problem jest w tym, iż nie ma ustawy nakazującej posiadanie takiego konta pracownikom i jednocześnie nakazującej pracodawcy w całości dokonania przelewu na takowe konto. Pracodawcy często bowiem, jak się okazuje, zwlekają z wypłaceniem należności swoim pracownikom w całości przecież niejednokrotnie ciężko zarobionych pieniędzy.

Wygląda to mianowicie w ten sposób, iż na konto przelewana jest część pieniędzy, a więc ta najniższa kwota, od której płacone są składki i tu faktycznie odbywa się wszystko w terminie. Pozostała jednak część wypłacana jest już "na lewo" w kopertach i trwa to niekiedy cały miesiąc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pracodawcy nie wypłacają wynagrodzenia w terminie bo im się to opłaca. Dla pracodawców taka praktyka to jak darmowy kredyt.
To jest ewidentna wina ustawodawcy.
Gdyby się to pracodawcom nie opłacało to by tego nie robili.
Wystarczy ustawowy przepis: automatycznie 1% odsetek za każdy dzień zwłoki (składanych odsetek) bez konieczności dochodzenia w sądzie.
Zaręczam, że pracownicy sami prosiliby, aby nie płacić im w terminie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.