Facebook Google+ Twitter

Problem ze stolicą

Większość Polaków myli przeniesienie głównej siedziby dworu królewskiego do Warszawy, z przeniesieniem stolicy do niej. A to przecież dwa różne wydarzenia historyczne, które dzieli 325 lata.

Choć już w konstytucji 3 maja poczyniono pierwsze kroki, by miejsce, gdzie znajdują się główne urzędy państwowe traktować jako stolicę, o ficjalne uznanie Warszawy za stolicę Polski nastąpiło dopiero z chwilą uprawomocnienia się konstytucji marcowej z 1921 r.

Informacja o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy przez Zygmunta III Wazę jest zaledwie próbą ujednolicenia przeniesienia głównej siedziby dworu królewskiego, z przeniesieniem stolicy. Jednak takie uproszczenie ma niewiele wspólnego z prawdą historyczną, bo dopiero uregulowanie prawne, zawarte w konstytucji marcowej uznać można za potwierdzenie stołeczności Warszawy.

Natomiast utrwalonym w kulturze śladem przeniesienia głównej siedziby dworu królewskiego do Warszawy jest powiedzenie, które powstało po postawieniu na polecenie Władysława IV pomnika ojcu – powszechnie do dziś zwanego kolumną Zygmunta. P owiedzenie znane jest w kilku wersjach, które różnią się szczegółami. Podstawowa z nich to: „miałeś Kraków w dupie, to teraz stój na słupie”. Powiedzenie choć ma metrykę siedemnastowieczną, to jednak nadal jest popularne w Krakowie i ukazuje stosunek nie tyle do króla Zygmunta III Wazy ile do Warszawy i jej mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Początkowo ważne było tylko miejsce, gdzie przebywa król i nikt nie wymagał formalnego potwierdzenia, gdzie znajduje się stolica. Jednak choćby koronacje królewskie odbywające się przecież w Krakowie do samego końca monarchii ukazują dosadnie co uznawano za stolicę. A najlepszym przykładem jest wyścig do katedry krakowskiej, by się koronować, Leszczyński dotarł pierwszy i...
I dopiero po odzyskaniu niepodległości sprawa stolicy została uregulowana prawnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to znaczy, że Polacy oraz cudzoziemcy na pytanie zadane im przed 1921 r. - co jest stolicą Polski? (niezależnie od tego, czy była formalnie na mapie) odpowiadali - Kraków? A Paderewski na forum międzynarodowym mówił o stolicy Polski w K. czy w W.?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.