Facebook Google+ Twitter

Problemy Globalnej Gospodarki

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-11-03 19:46

Świat się zmienia… i to na naszych oczach, dziś gospodarka światowa jest zespołem naczyń połączonych i to w większym zakresie niż kiedykolwiek przedtem.

 / Fot. Wikimedia commons. Obrazek umieszczony w domenie pubicznej.W związku z tym żaden kraj nie może sobie pozwolić na działalność całkowicie oderwaną od globalnego rynku, w przeciwnym razie sam skaże się na upadek. Globalny rynek niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki wymianie międzynarodowej możemy kupować dobra, które w naszym kraju nie mogłyby powstać lub zwyczajnie ich sprzedaż mogłaby się okazać nieopłacalna ze względu na wysokie koszty produkcji, dzięki międzynarodowej wymianie handlowej możemy się czuć bogatsi. Lecz jak każdy skomplikowany mechanizm
gospodarka światowa ma swoje problemy, wady, niedoskonałości, które rzutują na efektywność jej funkcjonowania.

Od kilku miesięcy możemy obserwować skutek problemów gospodarki światowej; kryzys na rynkach finansowych, czy jest to problem sam w sobie? Jest, lecz coś musiało spowodować zakłócenia w przepływie środków pieniężnych .

Alan Greenspan / Fot. Wikimedia commons. Zdjęcie umieszczone w domenie publicznej.Zdaniem wielu specjalistów w tym także Alana Greenspana (przez ostatnie 18 lat szefa Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych pełniącej funkcję Banku Centralnego USA), obecny kryzys jest spowodowany brakiem kontroli nad systemem bankowym USA, w tym miejscu wskazał na błąd w polityce nadzoru, którą sam opracował. Amerykanie przez kilkanaście lat przyzwyczajeni do łatwości uzyskania finansowania zewnętrznego w postaci kredytu, w pewnym momencie zaczęli żyć ponad stan. Zaciągnięte przez nich zobowiązania w pewnej chwili przewyższyły wartość ich majątku i zdolności płatnicze co w bardzo krótkim okresie przełożyło się na konsumpcję.

Dziś mówi się o stworzeniu nowego systemu monetarnego, podobnego w założeniach do tego z Bretton Woods. Krok ten ma zapobiec podobnemu kryzysowi w przyszłości, lecz czy sposób funkcjonowania systemu finansowego jest jedynym problemem globalnej gospodarki?

Według ONZ głównymi problemami współczesnego świata są m.in. niewłaściwe wykorzystanie zasobów, epidemie, terroryzm oraz zmiana klimatu. Czy te zagadnienia wpływają na międzynarodową gospodarkę? Z całą pewnością tak.

Pod niewykorzystaniem zasobów kryje się bieda części regionów, zacofanie techniczne, społeczne. Wpływa to na strukturę wymiany handlowej bowiem koszt alternatywny w tym przypadku jest niezwykle wysoki. W efekcie zacofania gospodarczego południowej części globu większa część globalnego dochodu wytwarzana jest na północy. W obecnej chwili ze względu na brak wykwalifikowanej kadry na południu globu, międzynarodowe koncerny przenoszą nieekologiczną część działalności właśnie do krajów gorzej rozwiniętych. Daje to pracę mieszkańcom tych terenów, ale korzyści z takiego postępowania widoczne są jedynie w krótkim terminie, dalej będziemy mieli do czynienia z zanieczyszczeniem tych regionów i co za tym idzie koniecznością odtworzenia warunków naturalnych co niesie za sobą gigantyczne wydatki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.