Facebook Google+ Twitter

Problemy młodzieży w Ruandzie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-07-10 08:08

Używki, naśladowanie złych wzorów z telewizji i bierna postawa wobec przyszłości sprawiają, że młodzi Ruandyjczycy nie mają przed sobą żadnych perspektyw.

Przytłaczająca bieda, zacofanie farm, zero perspektyw, tarcia klasowe, rozwarstwienie społeczne, gęste zaludnienie (największe w Afryce), wzrost cen żywności, koszty życia, brak wody - to największe problemy dzisiejszej Ruandy.

Młodzież w Ruandzie ulega urokom życia gangsterskiego, naśladując styl życia amerykańskich raperów. Najpierw wpadają w alkoholizm, jednak że cena alkoholu jest wysoka, sięgają po tańsze i bardziej dostępne używki, takie jak marihuana, hodowana przez miejscowych dilerów. Wśród ofiar tego nałogu jest duża liczba bezdomnych sierot, których rodzice zginęli podczas wojny ruandyjskiej w 1994. Doszło wtedy do masowych morderstw ok. miliona ludzi w Ruandzie (20 procent całej populacji kraju). Kraj wciąż nie rozliczył się ze swoją krwawą historią - w przepełnionych więzieniach wciąż czekają na swój wyrok kaci z 1994 roku.

Inną grupą sięgających po ten narkotyk są dobrze wykształceni młodzi ludzie z perspektywami, którzy nie mogą znaleźć pracy. Jeszcze inni to ci, którzy chcieliby chodzić do szkoły, ale nie mają na to pieniędzy i dlatego przestają brać edukację pod uwagę jako priorytet. Jedni sprzedają ją drugim, tak się kręci ten ciemny interes. Nie ma problemu z dostaniem marihuany, bo jest ona uprawiana na miejscu. Młodzi ludzie zamiast być przyszłością narodu, staczają się na margines i żyją tylko po to, by zdobyć narkotyk.

Marihuana nie jest mocnym narkotykiem, jednak w połączeniu z desperacją i złymi wojennymi doświadczeniami młodych mieszkańców Ruandy, daje bardzo groźny efekt niepotrzebności, bezsensu. Poza tym narkomania prowadzi do innych przestępstw, takich jak kradzieże i rozboje. Uzależnieni są ci, którzy kupują i ci którzy sprzedają, wciągają w ten interes (nałóg) nowe ofiary. Koło się zamyka.

Ważne jest żeby o tym mówić, bo w młodych, wykształconych Ruandyjczykach tkwi potencjał. Jednak bierne życie na dragach, naśladowanie złych wzorów z telewizji i bierna postawa wobec przyszłości sprawiają, że cały wysiłek edukacji idzie na marne. Ale w Rwandzie pod względem narkotyków nie jest jeszcze najgorzej - w innych krajach czarny, narkotykowo-alkoholowy rynek kręci się na większą skalę. I tu nadzieja dla Ruandy, póki jeszcze nie rozkręcił się on na dobre, próbować go zniszczyć w zarodku zanim będzie nie do ujarzmienia.

Mimo tak trudnej sytuacji, młodzi próbują jakoś się wydostać z tego zaklętego koła uzależnień i depresji. Piłkarska reprezentacja Ruandy do lat 17 zakwalifikowała się do mistrzostw świata w tej kategorii, które 18 czerwca rozpoczęły się w Meksyku. Nastoletni Ruandyjczycy mierzą się ze swoimi rówieśnikami z Kanady, Anglii i Urugwaju. To dla nich wielka sprawa i wielka szansa na zmianę swojego życia, a także przyniesienie dumy swojemu narodowi.

Źródła:

hubpages.com
globalyyouthconnect
theglobeandmail.com

Jeśli chciałbyś pomóc Afryce, wejdź na stronę Misji Pallotyńskiej pomagającej Czarnemu Lądowi - www.salvatti.pl
P.B.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

johnny
  • johnny
  • 12.07.2011 12:55

Świetne określenie na czystki etniczne i ludobójstwo z 1994r.- "wojna", "morderstwa". Hutu wycięli w pień prawie 1mln ludzi z plemienia Tutsi! W ruch szły maczety, kosy, nawet nożyki do golenia czy większe bale lub kamienie! Wszystko odbyło się przy bierności ONZ (polecam książkę "Podałem rękę diabłu" jest też film o tym samym tytule) i brak możliwości szybkiego reagowania przez tą anachroniczną organizację. Po źródłach widać kto stworzył tak politycznie poprawny artykuł.
Wydaje się, że obok biedy i problemów stricte z nią związanych jaką są z pewnością narkomania, alkoholizm i wysoka przestępczość należałoby zwrócić uwagę na dalsze tarcia między od wieków zwaśnionymi plemionami- nie tylko zresztą w tym regionie.
Możemy mieć nadzieję, że zainwestują tak wkrótce chińczycy i cała sytuacja ulegnie zmianie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.