Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31813 miejsce

Problemy osób niepełnosprawnych w Warszawie

Osoby niepełnosprawne mają w stolicy wiele problemów. Wsiadanie do metra, wejście do poczty. Pan Marek Sołtys, zwany Szalonym Wózkarzem, zwraca uwagę na ich problemy zamieszczając filmy w serwisie You Tube.

Marek Sołtys wraz z TPSW (Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza) ostatnio pokazał trzy problemy niepełnosprawnych w Warszawie.
Rozwiązanie problemu w USA. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wheelchair_Ramp_for_a_Tacoma_Link_streetcar.jpg
Jednym z nich jest wjazd na wózku inwalidzkim do rosyjskich wagonów warszawskiego metra. Pomiędzy wagonem a peronem jest spora przerwa, a podłoga wagonu jest kilkanaście centymetrów nad peronem. Bez pomocy pasażerów nie jest w stanie wjechać do wagonu. Rozwiązaniem są przenośnie rampy, których ceny zaczynają się od 350 pln. Jest to tanie i skuteczne, a ułatwi życie niepełnosprawnym. Przedstawicielka metra tłumaczy, iż montaż takich pochylni stanowiłby poważne naruszenie konstrukcji wagonów. Są one przenośne i ich zamontowanie nie wymaga zmian w konstrukcji wagonów ponieważ nie montuje się ich do podłogi peronu ani podłogi wagonu - odpowiada TPSW. Jednak przedstawicielka metra nie zmienia zdania. TPSW prezentuje podjazdy na filmiku. Podjazdy, które prezentuje TPSW, są powszechnie stosowane w innych krajach, gdzie historia metra jest dłuższa. Miejsce dla niepełnosprawnych w japońskim metrze. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tokyu8973_wheelchair_space.jpg

Metro Warszawskie jest w pewnym stopniu przyjazne osobom niepełnosprawnym- posiada przystosowane dla niepełnosprawnych łazienki, a na peron można zjechać windą. Jeżeli przyjedzie nowoczesny wagon firmy Alstom, nie ma problemu. W odróżnieniu od rosyjskich wagonów serii 81, składy produkcji Alstom posiadają niski próg, który umożliwia wjazd na wózku inwalidzkim.

Kolejnym problemem był nieodśnieżony podjazd dla wózków przy budynku poczty głównej. Na jednym z filmików Szalony Wózkowicz próbuje dostać się do budynku jednak śnieg mu to uniemożliwia. Wszystko zostało zarejestrowane przez jego przyjaciół na nagraniu video. Po zamieszczeniu filmiku w sieci śnieg zniknął - problem rozwiązany.
Zobacz Film

Trzeci filmik przedstawia zjazd do wejścia na stację metra Centrum. Jest on mało przyjazny dla wózków inwalidzkich. Wszystko można zobaczyć na nagraniu video

Warszawa zimą. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paryska03.jpg
Działanie Marka Sołtysa przynosi pierwsze skutki. Udało się już załatwić odśnieżenie wjazdów do metra i poczty głównej, mam nadzieje, że ruszy się sprawa podjazdów do metra - pisze Marek Sołtys w mailu dla wiadomości24.pl.

Wszystkie filmy dostępne są na stronie Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza - www.tpsw.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.