Facebook Google+ Twitter

Problemy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wszyscy wiedzą, że refundacja wynagrodzeń dla osób z lekką niepełnosprawnością to marnowanie pieniędzy, ale nikt nie pali się, aby zmienić ten chory stan rzeczy.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Handicapped.jpg&filetimestamp=20060818003245Jak czytamy na pracodawcyrp 16 września 2010 roku w siedzibie Pracodawców RP odbyła się debata pod tytułem "PFRON - tykająca bomba zegarowa. Jak ją rozbroić bez strat u pracodawców?", która dotyczyła trudnej sytuacji finansowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wojciech Skiba, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podczas konferencji powiedział, że "PFRON to nie bomba, lecz raczej wysychające źródełko", a powodów tej sytuacji jest kilka. Przede wszystkim dziś systemem dofinansowań objęte jest aż 262 tysiące osób. W ciągu dwóch ostatnich lat zatrudnienie zwiększyło się o 60 tys., a miesięcznie rośnie średnio o 1,5 tys. Drugim źródłem kłopotów PFRON jest znaczny wzrost osób z umiarkowaną niepełnosprawnością na rzecz tych z niepełnosprawnością lekką, dla których dofinansowanie jest mniejsze. Ponadto coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że zatrudniając osoby niepełnosprawne mogą dostać na nie dofinansowanie.

W dyskusji brał też udział Jarosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Minister powiedział, że Polska jest jedynym krajem, który wspiera osoby niepełnosprawne w stopniu lekkim od urodzenia aż do śmierci. Odnośnie ograniczenia refundacji do pensji osób z lekkim stopniem niepełnosprawności minister Duda powiedział, że "(...) Pojawiły się np. pomysły, by w ogóle zlikwidować pomoc dla osób z lekką niepełnosprawnością. To nie wchodzi w rachubę, choć wiem, że gdyby tak się stało, zdecydowana większość z nich i tak pracowałaby dalej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.