Facebook Google+ Twitter

Problemy Wiadomości24.pl problemami demokracji

Temat punktacji artykułów podzielił społeczność naszej gazety. W dyskusji odnaleźć można odwieczne problemy demokracji i wolności, które tuż przed wyborami samorządowymi i debatą nad ordynacją wydają się nader aktualne.

Ilustracja autora - na podstawie anonimowego obrazka z sieci.Temat punktacji artykułów podzielił społeczność naszej gazety. Można zauważyć kilka problemów głównych. Czy punktacja jest potrzebna? Czy potrzebne są minusy? Czy głosowania powinny być tajne czy jawne? Jak uniknąć fikcyjnych tożsamości używanych do manipulacji lub wygłupów? Jak nakłonić ludzi by głosowali rozsądnie?

Sprawa nie byłaby z pewnością tak gorąca, gdyby nie przypadek naszego redakcyjnego kolegi, który ku zaskoczeniu wszystkich okazał się "podwójną osobowością" i to już po zdobyciu sporego zaufania innych autorów. Ja jednak odnajduję w dyskusji odwieczne problemy demokracji i wolności, które tuż przed wyborami samorządowymi i debatą nad ordynacją wydają się nader aktualne.

Plusy i minusy... demokracji

Demokracja jest ustrojem politycznym, w którym władza w sposób mniej lub bardziej bezpośredni zostaje przekazana społeczeństwu. Ma to swoje niewątpliwe zalety. Dla obywatela chyba największą jest wolność wyboru, idąca w parze z pewną niewielką dozą odpowiedzialności. W idealnym społeczeństwie – wszyscy zgodnie zaangażowaliby się w działalność społeczną i polityczną, by razem budować wspólne dobro.

Rzeczywistość okazuje się dość niedoskonała. Po pierwsze, ludzie nie zawsze wybierają mądrze. Po drugie, istnieje wiele mechanizmów (nawet w granicach prawa), by pozyskać głosy w sposób nie do końca elegancki. Po trzecie, nie wszyscy mają ochotę wziąć na swoje barki nawet tę niewielką część odpowiedzialności, jaką jest pójście do urn.

Z tego powodu, co jakiś czas pojawia się ktoś, komu wydaje się, że represyjne prawo, policja i sieć rządowych agentów zaprowadzą wreszcie upragniony porządek. Jak jednak pokazuje historia – tak się nie dzieje. Gdyby dyktator był mędrcem – dyktatura byłaby najlepszym z systemów. Lecz o mądrego dyktatora jeszcze trudniej niż o mądre społeczeństwo. Dlatego historia wybrała demokrację.

Czy punktacja jest potrzebna?

To ważne pytanie. Punktacja publikacji to mechanizm, który ze względów technologicznych zaistnieć mógł dopiero w sieci. Mechanizm demokratycznych wyborów przynosi odtąd korzyści nie tylko raz na kilka lat. To dzięki wyrażonej w punktach ocenie dostajemy informację, jak dany materiał został odebrany przez odbiorców. Nie dadzą nam tego komentarze znajomych, ani nawet wpisy na forum. Głosowanie jest szybkie i tajne, więc zagłosują też ci, którzy nie mają ochoty bądź odwagi odsłonić się ze swoim zdaniem.

To znana demagogia dyktatorów: nikt nie protestuje, czyli wszystkim się podoba. To dlatego tajność wyborów jest tak wspaniałym wynalazkiem, bez którego nie ma demokratycznego społeczeństwa.

Dzięki punktacji użytkownicy wskazują sobie nawzajem, które artykuły są godne przeczytania, a przy natłoku informacji w sieci – są to wskazówki bezcenne. Nawiązują też kontakt z autorem – grając z nim w specyficzne "ciepło-zimno". Dla samych autorów natomiast punktacja jest niebagatelną inspiracją – nie dla wszystkich istotną, jednak dla wielu motywującą.

I jeszcze jedno. To właśnie "plusy i minusy" wyróżniają pełne życia witryny Web 2.0 od zwykłego forum czy serwisu blogowego.

Czy puntacja jest ważna? Najchętniej spytałbym was... w tajnym głosowaniu.

Jak pomóc demokracji działać lepiej?

Podstawową bolączką demokracji jest jej podstawowa zaleta – władzę oddajemy w ręce dużej grupy ludzi. W ten właśnie sposób rząd traci nieco kontroli nad państwem, a redakcja Wiadomości24.pl nad własnym portalem. Pojawia się słuszna obawa, że nieuczciwi bądź złośliwi użytkownicy zepsują zabawę wszystkim pozostałym.

Demokracja ma jednak swoją wspaniałą broń. Jest nią powszechność wyborów. Oznacza ona, że nie głosują jedynie "źli" użytkownicy – głosują wszyscy. To ważna zasada. Gdy dobrze ją zrozumiemy – możemy pomóc demokracji. Spytacie jak? Odpowiedź jest prosta: głosujcie.

Demokracja ma tę niezwykłą cechę, że wszelkie manipulacje są tym trudniejsze, im więcej osób bierze udział w głosowaniach. Właśnie ta właściwość pozwoliła temu ustrojowi na trwałe zaistnieć w naszej kulturze.

W przededniu wyborów samorządowych warto o tym pamiętać. Pomóżcie demokracji. Głosujcie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Okazuje się też, że nie tylko punktacja dzieli. Obserwuję, że przy jednych redaktorach łatwiej tekst schodzi, przy innych trudniej. Ocena jest jednoosobowa i nie podlega dyskusji - przerabiałem to parę razy. Wyszukuje różne tematy, zwykle nikt o nich nie pisał na W24, zatem są dziewicze, a są odsyłane do domku albo z propozycją zamieszczenia na Forum. A tam to już tylko można liczyć "na poparcie obiektywnych zamieszczaczy artykułów". Śmiechy... czy ktoś wierzy w taką obiektywność?
I dlatego obrażam się na demokrację - demokracja jednoosobowa na W24 nie jest żadną demokracją. A lizusostwo wobec decyzji np. niejakiego p. A. jest aż nachalne. O demokracji i uczciwości możemy sobie popisać, ale nie wprowadzać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.