Facebook Google+ Twitter

Próbna matura - sprawdzian dla egzaminatorów, nie dla uczniów

Już 3 listopada maturzyści napiszą próbną maturę z matematyki. Nie dostaną jednak swoich prac do obejrzenia, a jedynie ogólną ilość punktów. Czy matura próbna jest potrzebna, skoro uczniowie nie będą mogli z niej w pełni skorzystać?

Przygotowania do tegorocznej matury trwają. Już na początku listopada uczniowie napiszą egzamin próbny z matematyki, czyli jednego z przedmiotów obowiązkowych. Centralna Komisja Egzamin maturalny zawsze wiąże się z olbrzymim stresem. / Fot. Marcin Otorowski/WikipediaEgzaminacyjna zdecydowała, że nie wyśle do szkół sprawdzonych testów, a jedynie ostateczny wynik. Niestety, z punktacji nie można wiele wywnioskować, ponieważ najważniejszy jest sposób rozwiązania zadania i to, czy uczeń zmieści się w ustalonym kluczu.

Maturzyści będą mogli sprawdzić swoje błędy, jeśli złożą oficjalny wniosek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o wgląd do egzaminu. Takich komisji jest niewiele, bo jedynie 8 w całej Polsce. Jest to znacznym utrudnieniem dla uczniów z mniejszych miast, którzy aby obejrzeć sprawdzony egzamin, będą musieli pokonać wiele kilometrów. Ubiegłoroczne doświadczenia pokazują, ze niewielu uczniów korzysta z możliwości obejrzenia swojej pracy:

- Słyszałam od starszych kolegów, że wyniki próbnych matur dostali dopiero po miesiącu. Uważam, że po takim czasie zapomnimy już, jakie zrobiliśmy błędy i z czym mieliśmy największe problemy. Wyniki procentowe nie pomagają - mówi Ania, tegoroczna maturzystka z jednej z warszawskich szkół i dodaje: - Jestem humanistką, więc obowiązkowa matura z matematyki to dla mnie olbrzymi stres. Nie czuję się jeszcze pewnie. Nie wiem jednak, czy będę chciała tracić czas na oglądanie mojej pracy w CKE.

Jak podaje Metro, CKE uważa, że maturzystom wystarczy to, że na głównej stronie komisji zostanie zamieszczony test z przykładowymi odpowiedziami. Swoją decyzję tłumaczy oszczędnością. Dowóz prac maturalnych do każdej ze szkół kosztowałby nawet milion złotych. Próbne matury mają być przede wszystkim sprawdzianem umiejętności i praktyką dla egzaminatorów, a nie pomocą dla uczniów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.10.2010 18:03

Oczywiście, że próbna matura z matematyki jest potrzebna. Całe szczęście mam już za sobą maturę, również z matematyki. Załapałam się, jako pierwszy rocznik, który musiał zdawać matmę, rok temu. Mieliśmy to samo, też rozwiązywaliśmy te wszystkie zadania, a do szkół przyszły tylko końcowe wyniki, bez arkuszy. Co dla humanistów, a ja się do takowych zaliczam, było nie do przyjęcia, gdyż nie mogliśmy zobaczyć, gdzie zrobiliśmy błędy. Jednakże, muszę przyznać, że obawiałam się tego przedmiotu chyba najbardziej ze wszystkich, a próbna matura mnie uspokoiła. Nie dość, że okazało się, że nie jestem totalnym 'matematycznym głąbem', to jeszcze mogłam zobaczyć jak będą wyglądały zadania, jak są konstruowane, jak to wszystko wygląda, czy wyrobię się z czasem, jak się poruszać po tablicach matematycznych itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.