Facebook Google+ Twitter

Próbny egzamin gimnazjalny potrwa do piątku. CKE zapowiada zmiany

"Zgodność z kluczem" była do tej pory wiodącym sposobem oceniania egzaminu gimnazjalistów. CKE chce jednak od niego odejść na rzecz sprawdzania prac według "skali holistycznej".

 / Fot. Egzamin / Fot. APPOznacza to, że nie będzie już narzuconego jednego sposobu rozwiązania zadania z matematyki, czy też napisania pracy z polskiego. Nie trzeba będzie używać konkretnych słów czy zwrotów, żeby zdobyć punkt. Jeśli ktoś w wypracowaniu napisze, że bohaterka była "niezwykłej urody", zamiast "piękna", też będzie miał zaliczone. Bardziej liberalnie będzie również oceniane rozwiązywanie zadań z matematyki. To od ucznia zależy, jaki sposób liczenia wybierze. Ważne, żeby zadanie zostało wykonane poprawnie.

- W ocenianiu holistycznym ważne jest to, jak daleko rozwiązanie ucznia jest od w pełni poprawnego rozwiązania. Dla w pełni poprawnego rozwiązania nie liczy się metoda dojścia do niego, liczy się efekt końcowy - mówi dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych Michał Federowicz. W przypadku zadań matematycznych będzie także margines tolerancji dla obliczeń czy drobnych błędów. Najważniejsza jest poprawność sposobu rozumowania.

RMF24 podaje, że nowy sposób oceniania będzie stosowany już na najbliższym egzaminie. W tym tygodniu uczniowie będą pisać pierwsze próbne testy, więc Instytut Badań Edukacyjnych przygotuje zestawienie typowych błędów i nietypowych poprawnych odpowiedzi.

Nowa metoda oceniania będzie również stosowana przy sprawdzaniu matur. Nastąpi to jednak dopiero w roku 2015, kiedy maturę będą zdawać ci, którzy teraz podchodzą do egzaminu gimnazjalnego.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

gosia
  • gosia
  • 07.12.2011 08:46

arkusze i klucze do nich będą dzisiaj na http://edukacja.gazeta.pl/edukacja/0,101855.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
jasiu
  • jasiu
  • 07.12.2011 08:46

na FB powiedzą co było na egzaminie https://www.facebook.com/gimnazjalipsa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.