Facebook Google+ Twitter

Próbny egzamin gimnazjalny. Przedmioty humanistyczne już dziś, odpowiedzi dzień później

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-02 10:03

Już 15 grudnia, podczas próbnego egzaminu gimnazjalnego z Operonem gimnazjaliści będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych. W kwietniu przystąpią za to do egzaminu państwowego.

zdjęcie ilustracyjne / Fot. Dr. Marcus GosslerPróbny Egzamin Gimnazjalny z OPERONEM rozpocznie się o godzinie 9. Następnego dnia - 16 grudnia w "Gazecie Wyborczej' oraz na stronie organizatora pojawią się rozwiązania. Z tego powodu niemożliwe jest to, by szkoła przystąpiła do egzaminu w innym terminie. Gimnazja, które zgłosiły chęć udziału w sprawdzianie rozpoczną egzamin równocześnie. Uczniowie trzecich klas otrzymają identyczne arkusze egzaminacyjne, dla których wzór stanowią arkusze egzaminu państwowego. To ważne ponieważ gimnazjaliści nie tylko mogą sprawdzić swoją wiedzę, ale także poznają procedury jakie panują na normalnym egzaminie.

Zobacz przykładowy arkusz i odpowiedzi!


Część humanistyczna trwa 120 minut. Uczeń może uzyskać z niej 50 punktów. Pierwsza część egzaminu obejmuje przedmioty humanistyczne, do których zaliczamy język polski, historię, wiedzę o społeczeństwie, plastykę, muzykę oraz wiedzę dotyczącą kultury. Test sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania przydatnych informacji, interpretacji tekstu czy formułowania opinii. W części humanistycznej uczeń musi wykazać się również znajomością pewnych zagadnień z zakresu sztuki, musi bowiem zinterpretować dzieło i odpowiedzieć na kilka pytań z nim związanych. Ostatnie zadanie wymaga od zdającego znajomości konstrukcji tekstów literackich, którą musi on zaprezentować w praktyce, pisząc własny tekst.

Zobacz wideo! Gimnazjaliści o egzaminie humanistycznym

Każdy gimnazjalista musi posiadać długopis z czarnym atramentem, którym będzie wpisywał swoje rozwiązania na kartę odpowiedzi. Na egzaminie nie wolno używać korektora. Uczeń może mieć ze sobą jedynie przyrządy do pisania i rysowania: długopis, ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Ważne jest również to, by osoba przystępująca do egzaminu posiadała dokument potwierdzający tożsamość np. legitymację szkolną.

A 16 grudnia egzamin matematyczno-przyrodniczy. Rozwiąż testy

Prawdziwy egzamin już w kwietniu, dlatego warto, by każdy gimnazjalista, nawet ten, który nie uczęszcza do szkoły, która zgłosiła się do OPERONU, sprawdził swoje umiejętności przed testem państwowym. W końcu punkty uzyskane na sprawdzianie zadecydują o tym do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej będzie miał szansę chodzić w przyszłości.

Więcej informacji na temat egzaminu gimnazjalnego znajdziemy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Tam też znajdują się informatory, w których umieszczone zostały przykładowe zadania egzaminacyjne. Arkusze z przykładowymi pytaniami zamieszczone są również na stronie OPERONU.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dziunia
  • dziunia
  • 15.12.2010 19:18

test byl banalny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.