Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13464 miejsce

Proces komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie w 1946 roku

5 kwietnia tematyką odczytu dr Edyty Gawron w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa był "Proces Amona Goetha, komendanta obozu w Płaszowie w 1946 roku".

Kat i jego pomocnicy mieli kłopot. Dwukrotnie zrywała się szubieniczna linka i żywy skazaniec wpadał do zapadni. Za trzecim razem dokonało się. 13 września 1946 roku w krakowskim więzieniu na Montelupich wykonano wyrok na Amonie Goethu. Jego ostatnie słowa to: "Heil Hitler".

Amon Goeth został skazany za zbrodnię ludobójstwa, za zbrodnię przeciwko ludzkości, za to, że brał udział w związku zbrodniczym kierowanym przez Hitlera, że osobiście zarządzał likwidacją i dręczeniem ludzi, że sam ich zabijał i dręczył.

Władze nazistowskie powierzyły mu odpowiedzialne misje. Goeth wybudował obóz koncentracyjny w Płaszowie i był jego komendantem. Był likwidatorem getta krakowskiego, a potem tarnowskiego. Bezwzględny i gorliwy w swoim okrucieństwie. Zastrzelił więźniarkę, która wybierała ziemniaki z paszy dla świń. Kazał rozstrzeliwać całe grupy więźniów, kiedy znajdowano przy nich jedzenie pozaobozowe. Ćwiczył swoje oko strzelając do więźniów z samochodu. Zadawał wyszukane tortury. Z wielkim zapałem okradał więźniów i pokonanych. Wszyscy naziści kradli dla dobra III Rzeszy. Wielu z nich podkradało mniej lub więcej dla siebie. Amon Goeth kradł na potęgę. W 1943 roku ukazało się w Krakowie ogłoszenie: "Przedmioty ze złota oczyszczone z żydowskiej krwi sprzeda Oman Goeth."

Kiedy w ponad dwustu wagonach Schindler wywoził swoją fabrykę do Niemiec, w pociągu tym były też pudła z napisem "Goeth" i z zawartością rabunku komendanta z Płaszowa. We wrześniu 1944 roku został aresztowany przez władze hitlerowskie za kradzież żydowskiego mienia i malwersacje finansowe. Kończyło się panowanie nazistów i nie zdążyli go osądzić. W 1945 roku schwytały go wojska amerykańskie i został osadzony w Dahau. Stamtąd Amerykanie przekazali go Polakom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.