Facebook Google+ Twitter

Proces lustracyjny burmistrza Pszczyny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-20 15:13

Przed katowickim sądem okręgowym rozpoczął się proces lustracyjny burmistrza Pszczyny Krystiana Szostaka.

Według IPN, burmistrz w latach 1977-79 był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Ryszard". Szostak nie przyznał się do tego w oświadczeniu lustracyjnym.

W uzasadnieniu wniosku, prokurator IPN, Artur Wójcik powiedział, że Krystian Szostak podpisał zobowiązanie do współpracy. SB miała go wykorzystywać do rozpoznania i kontrolowania środowiska akademickiego.

Prokurator mówił, że według notatek oficerów SB, w czasie współpracy Szostak przekazał im 15 informacji, w tym trzy ustne. Wszystkie one miały być istotne dla pracy funkcjonariuszy.
- Na spotkania przychodził systematycznie i punktualnie, nie stwierdzono dekonspiracji bądź dezinformacji - cytował prokurator Wójcik, zapis jednej z notatek oficera SB.

Burmistrz Pszczyny wysłuchał uzasadnienia odczytanego przez prokuratora. Wraz ze swoim obrońcą złożył wcześniej wniosek o umorzenie postępowania. Jak podkreślał, w oświadczeniu lustracyjnym napisał, że został zmuszony do współpracy tylko w innym punkcie. Dodał, że nigdy nie zrobił nic, co mogłoby skrzywdzić inne osoby. Sąd jednak do wniosku się nie przychylił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.