Facebook Google+ Twitter

Proces NSU przełożony na 6 maja.Demonstracja pokojowa w Monachium

Wyższy Sąd Krajowy zdecydował o zmianie terminu na 6 maja ze względu na orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe dotyczące nowej procedury akredytacji dla prasy. Tysiące osób w Monachium na demonstracji antyrasistowskiej

Proces Beaty Zschäpe i czterech współoskarżonych zapowiadany był na 17 kwietnia. Seria morderstw, napadów i innych Beate Zschäpe i jej dwaj nieżyjący wspólnicy (Mundlos i Böhnhardt) lukrecjasugar.wordpress.com/licencja: CC3.0 / Fot. BLOG POŚWIĘCONY ANTYFASZYZMOWI JAKO POSTAWIE SPOŁECZNEJ czynów zabronionych, których podłożem była ideologia neonazistowska będzie rozpatrywana poczynając od dnia 6 maja. Decyzję taką wydał Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe, który poinformował o tym w pisemnym oświadczeniu. Za powód przełożenia terminu podano konieczność wprowadzenia nowej procedury akredytacyjnej dla prasy, czego nie sposób zakończyć przed wzmiankowanym 17 kwietnia.

Sędziowie Trybunału w Karlsruhe rozpatrywali skargę tureckich dziennikarzy z "Sabeh." Jednakże problemy z dostępem do sali rozpraw mieli nie tylko zagraniczni dziennikarze ale także dyplomaci. Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu zwracał uwagę szefowi niemieckiego MSZ, Guido Westerwelle na nieporozumienia dotyczące rezerwacji miejsc na sali rozpraw. W odpowiedzi wskazywano na niezawisłość niemieckiego sądownictwa. Przedstawiciele narodu tureckiego podnosili, że może to przyczynić się do pogorszenia stosunków między państwami.

Proces w dużej części tyczy się morderstw popełnionych na ośmiu obywatelach Turcji. Obecność wielu osób reprezentujących opinię publiczną i rząd tego kraju wydawała się być jak najbardziej zrozumiała. W efekcie Trybunał w Karlsruhe doszedł do wniosku, że monachijska sprawiedliwość powinna umożliwić uczestnictwo w procesie wszystkim zainteresowanym. Zalecono "adekwatną liczbę siedzących miejsc na sali rozpraw przedstawicielom zagranicznych massmediów, które mają szczególny stosunek do ofiar osób postawionych w stan oskarżenia", co odnotowuje Deutsche Welle. Zaistniał przypadek naruszania zasady równości szans i wolności prasy. Za przykład wystarczy wskazać dyskomfort w jakim pozostawali dziennikarze zagraniczni. Nie wszyscy zostali powiadomieni o rozpoczęciu akredytacji lub ze znacznym opóźnieniem.

Nastroje panujące w Monachium w oczekiwaniu na rozpoczęcie procesu można określić jako minorowe. Demonstracja "Przeciw nazistowskiemu terrorowi i codziennemu rasizmowi" skupiła kilka tysięcy osób. Według szacunków Morning Star w ciągu weekendu przewinęło się ponad 10 tysięcy ludzi, którzy nie zgadzają się z obcą ich naturze polityką. Pokojowe przesłanie wyrażało chęć solidarności z ofiarami rasistowskiej przemocy. Przypominano, że służby specjalne były oparciem dla NSU, a ignorancja policji przyczyniła się do rozbestwienia bojówki. Przybyli przedstawiciele kilkuset organizacji od grup antyfaszystowskich po Zielonych. Uczestniczyli w demonstracji ci, którzy uszli z życiem przed prześladowcami jak i rodziny ofiar terroru. Wielonarodowościowa demonstracja potwierdzała wciąż aktualne hasło: "Problemem jest rasizm."

"Różowa pantera" - utwór zniekształcony propagandą NSU indymedia/CC3.0 / Fot. mat.prop.NSU PressTV cytuje słowa Bernda Kaminskiego, który występuje w charakterze rzecznika demonstracji: "Chcemy bliżej przyjrzeć się rasistowskim strukturom w społeczeństwie. (...) Poza tym, upatrujemy zniesienia Urzędu Ochrony Konstytucji." Przyznał, że jest usatysfakcjonowany potężnym odzewem na wystąpienie przeciw rasizmowi i organizowaniu się nazistowskich bojówkarzy.

pierwsze filmy z monachijskiego weekendu "Przeciw nazistowskiemu terrorowi i codziennemu rasizmowi":
Przeciw nazistowskiemu terrorowi i codziennemu rasizmowi”
link 2

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.