Facebook Google+ Twitter

Proces tłumacza, który chciał zostać irańskim agentem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-07 13:47

Toczący się w Wielkiej Brytanii proces tłumacza wojskowego, który próbował zostać agentem irańskim, utkwił w martwym punkcie.

Ława przysięgłych uznała go winnym szpiegostwa, ale nie mogła uzgodnić werdyktu w dwóch innych punktach aktu oskarżenia. Prokuratura zastanawia się teraz, czy poprzestać na jednym wyroku, czy powtórzyć proces.

45-letni kapral rezerwy terytorialnej Daniel James mógłby posłużyć za pierwowzór postaci powieści sensacyjnej. Urodzony w Teheranie osiadł w Anglii jako nastolatek, a 11 lat temu zmienił sądowo swoje islamskie imię i nazwisko. James był kulturystą, ciężarowcem, ochroniarzem, krupierem w kasynie, magiem karaibskiego voodoo i mistrzem tańca salsa.

Kapral James wstapił do rezerwy terytorialnej armii brytyjskiej, aby - jak twierdzi - odwdzięczyć się przybranej ojczyźnie i w tej roli trafił do Afganistanu, gdzie dzięki znajomości języków farsi i dari został tłumaczem dowódcy sił międzynarodowych, brytyjskiego generała Davida Richardsa.

W czasie pełnienia tej służby nawiązał kontakt z ambasadą Iranu i zaoferował jej usługi wywiadowcze. Motywem zdrady był żal o pomijanie w awansach mający swe podłoże w wygórowanym mniemaniu o sobie. Świadkowie zeznali w procesie, że kapral-rezerwista potrafił przedstawiać się afgańskim politykom jako... generał Daniel James.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.