Facebook Google+ Twitter

Proces w sprawie afery gruntowej się nie rozpocznie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-19 10:51

Wątpliwe jest, by jeszcze dziś rozpoczął się proces w tak zwanej aferze gruntowej. Dwójka oskarżonych - Piotr Ryba i Andrzej K. - domaga się zwrotu aktu oskarżenia do prokuratury. Zdaniem ich adwokatów, w śledztwie są istotne braki.

Obrońcy chcą także odtajnienia mateiałów operacyjnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na podstawie których prokuratura postawiła zatrzuty oskarżonym. Według adwokatów, cały proces powinien toczyć się jawnie, tak aby "opinia publiczna o wszystkim wiedziała".

Takie wnioski adwokaci złożyli przed sądem, przed którym miał się zacząć proces. Sąd się jednak nimi nie zajął, bo sam musi przejrzeć materiały CBA objęte klauzulą tajności. Dopiero po zapoznaniu się z nimi, zdecyduje czy skierować wniosek o odtajnienie przez szefa CBA. W związku z tymi wnioskami wątpliwe jest, by proces rozpoczął się dziś.

Afera gruntowa doprowadziła w 2007 roku do dymisji wicepremiera, ministra rolnictwa Andrzeja Leppera i rozpadu rządzącej wówczas koalicji PiS, LPR i Samoobrony.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia w czerwcu. Oskarżonym zarzuca, że powołując się na wpływy w Ministerstwie Rolnictwa, podjęli się pośrednictwa w odrolnieniu działki o powierzchni prawie 40 hektarów, położonej w gminie Mrągowo. Mieli to uczynić w zamian za korzyść majątkową. Grozi im kara od 6-ciu miesięcy do 8-miu lat pozbawienia wolności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.