Facebook Google+ Twitter

Proces ws. stanu wojennego - zeznaje S. Kania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-19 12:31

W procesie osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku zeznaje były I sekretarz KC PZPR Stanisław Kania. Proces toczy się przed sądem okręgowym w Warszawie.

Przed południem wyjaśnienia składał generał Tadeusz Tuczapski - PRL-owski wiceminister obrony narodowej.

Mimo braku przeciwwskazań lekarskich, po raz kolejny przed sądem nie stawił się generał Czesław Kiszczak. Generał złożył tylko pismo, w którym poinformował, że nie może wziąć udziału w rozprawie ze względu na dolegliwości bólowe w nodze. Sąd nie podjął decyzji o zastosowaniu wobec oskarżonego kar porządkowych.

Spośród oskarżonych składanie wyjaśnień zakończył już generał Wojciech Jaruzelski. Sąd uznał, że pytania do niego będzie zadawał dopiero kiedy pozostali oskarżeni ustosunkują się do aktu oskarżenia.
Głównymi oskarżonymi w procesie są generał Wojciech Jaruzelski - w grudniu 1981 roku I sekretarz KC PZPR, premier PRL i szef MON, 83-letni generał Czesław Kiszczak - członek WRON i ówczesny szef MSW oraz 80-letni Stanisław Kania, były I sekretarz KC PZPR.

Zarzuty dotyczą działania i kierowania "związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, którego celem było popełnianie przestępstw". Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Według ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, sprawa dotycząca odpowiedzialności karnej za wprowadzenie stanu wojennego przedawni się w 2020 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.