Facebook Google+ Twitter

Proces Wyszkowski - Wałęsa nie zostanie wznowiony. Wyszkowski musi przeprosić

Krzysztof Wyszkowski musi przeprosić Lecha Wałęsę za nazwanie go "tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa". Sąd Apelacyjny w Gdański odrzucił skargę Wyszkowskiego.

 / Fot. PAP/Marcin Bednarski"Ta wypowiedź stanowiła dotkliwy zarzut i powinna była opierać się na sprawdzonych i pewnych dowodach, których wtedy nie było" - mówił sędzia Zbigniew Merchel, cytowany przez serwis Wyborcza.pl.

Dowód który przedstawił Krzysztof Wyszkowski nie był według sądu wystarczający, bo był pośredni, a nie bezpośredni. W opinii sędziego nie da się ustalić autora notatki, która wskazywała na współpracę Lecha Wałęsy z SB. Chodzi o notatkę z marca 1981 r. sporządzoną przez czechosłowacką bezpiekę z rozmowy z gen. Władysławem Ciastoniem. "Co do współpracy Wałęsy z funkcjonariuszami polskiej Służby Bezpieczeństwa, Ciastoń oznajmił, że do pozyskania Wałęsy doszło w roku 1970 w czasie strajków na Wybrzeżu" - pisano w niej. Dalej autor twierdzi, że Wałęsa własnoręcznie pisał notatki dla SB i kwitował odbiór pieniędzy za współpracę.

Krzysztof Wyszkowski nazwał Lecha Wałęsę tajnym współpracownikiem w listopadzie 2005 r. W 2011 r. gdański sąd nakazał przeprosiny. Wyszkowski domagał się ponownego procesu i kasacji wyroku z 2011 r. Nie zgodził się na to Sąd Najwyższy, więc były działacz Wolnych Związków Zawodowych skorzystał z furtki umożliwiającej wznowienie wyroku, gdy pojawiają się nowe okoliczności. Jedną z nich miała być opisywana wyżej notatka, na którą natrafił w 2012 r. Sławomir Cenckiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@upup
Dodałbym profesjonalnego żurnalistę, ale to otwiera domysły w kierunku książek telefonicznych, rejestrów teleadresowych czy tajnych tablic przeznaczeń częstotliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Procesy pewnego środowiska są zawsze nieuczciwe .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazwyczaj jest tak, że jeśli kogoś nie stać na uczciwy proces, to musi być policjantem lub lekarzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.