Facebook Google+ Twitter

Proces Wyszkowski - Wałęsa nie zostanie wznowiony. Wyszkowski musi przeprosić

Krzysztof Wyszkowski musi przeprosić Lecha Wałęsę za nazwanie go "tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa". Sąd Apelacyjny w Gdański odrzucił skargę Wyszkowskiego.

 / Fot. PAP/Marcin Bednarski"Ta wypowiedź stanowiła dotkliwy zarzut i powinna była opierać się na sprawdzonych i pewnych dowodach, których wtedy nie było" - mówił sędzia Zbigniew Merchel, cytowany przez serwis Wyborcza.pl.

Dowód który przedstawił Krzysztof Wyszkowski nie był według sądu wystarczający, bo był pośredni, a nie bezpośredni. W opinii sędziego nie da się ustalić autora notatki, która wskazywała na współpracę Lecha Wałęsy z SB. Chodzi o notatkę z marca 1981 r. sporządzoną przez czechosłowacką bezpiekę z rozmowy z gen. Władysławem Ciastoniem. "Co do współpracy Wałęsy z funkcjonariuszami polskiej Służby Bezpieczeństwa, Ciastoń oznajmił, że do pozyskania Wałęsy doszło w roku 1970 w czasie strajków na Wybrzeżu" - pisano w niej. Dalej autor twierdzi, że Wałęsa własnoręcznie pisał notatki dla SB i kwitował odbiór pieniędzy za współpracę.

Krzysztof Wyszkowski nazwał Lecha Wałęsę tajnym współpracownikiem w listopadzie 2005 r. W 2011 r. gdański sąd nakazał przeprosiny. Wyszkowski domagał się ponownego procesu i kasacji wyroku z 2011 r. Nie zgodził się na to Sąd Najwyższy, więc były działacz Wolnych Związków Zawodowych skorzystał z furtki umożliwiającej wznowienie wyroku, gdy pojawiają się nowe okoliczności. Jedną z nich miała być opisywana wyżej notatka, na którą natrafił w 2012 r. Sławomir Cenckiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@upup
Dodałbym profesjonalnego żurnalistę, ale to otwiera domysły w kierunku książek telefonicznych, rejestrów teleadresowych czy tajnych tablic przeznaczeń częstotliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Procesy pewnego środowiska są zawsze nieuczciwe .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazwyczaj jest tak, że jeśli kogoś nie stać na uczciwy proces, to musi być policjantem lub lekarzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.