Facebook Google+ Twitter

Procesy oskarżonych o terroryzm w Guantanamo

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-05 17:11

W amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie rozpoczął się proces 5 więźniów oskarżonych o udział w przygotowaniu zamachów terrorystycznych z 11 września. Wszystkim podejrzanym grozi kara śmierci.

Na ławie oskarżonych w Guantanamo zasiadł między innymi Chalid Szejk Mohammed. Według amerykańskich władz, był on numerem 3 w Al-Kaidzie i głównym organizatorem ataków na Word Trade Center i Pentagon oraz 30-tu innych akcji terrorystycznych. Szejk Mohammed, który został schwytany w 2003 roku w Pakistanie poprosił o wyznaczenie mu najwyższej kary, gdyż jak tłumaczył, chciałby zostać męczennikiem. Wcześniej zrezygnował z przysługujących mu z urzędu obrońców zapowiadające, że będzie bronić się sam.

Chalid Szejk Mohammed był przetrzymywany w tajnych więzieniach CIA i poddawany kontrowersyjnym metodom przesłuchań. Jego akt oskarżenia i 4 innych osób, obejmuje 169 przestępstw. Jeśli wojskowy sąd uzna ich winę, całej piątce grozić będzie egzekucja.

Proces w Guantanamo obserwuje 60 dziennikarzy. Ze względów organizacyjnych amerykańskie władze nie zgodziły się by na ławach dla publiczności zasiedli przedstawiciele rodzin ofiar zamachów z 11 września. Będą oni jednak mieli możliwość śledzenia procesu za pośrednictwem zamkniętej sieci telewizyjnej w kilku amerykańskich bazach wojskowych.

W atakach na Światowe Centrum Handlu zginęły prawie 3 tysiące osób w tym ponad 300 funkcjonariuszy służb miejskich, którzy nieśli pomoc uwięzionym w budynkach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.