Facebook Google+ Twitter

Procesy w Guantanamo wstrzymane, a potem więzienie zostanie zamknięte

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-21 19:36

Administracja Baracka Obamy przygotowuje się do zamknięcia w ciągu roku więzienia Guantanamo na Kubie. Na razie, na 4 miesiące, zostały wstrzymane wszystkie toczące się tam procesy.

Barack Obama już kilka godzin po zaprzysiężeniu polecił przedstawicielom Pentagonu, by wystąpili do trybunału w Guantanamo o zawieszenie na 120 dni, procesów 21 przetrzymywanych tam więźniów.
Wojskowi sędziowie zaakceptowali ten wniosek.

Doradcy prawni Obamy przygotowali tekst rozporządzenia zgodnie, z którym w ciągu roku więzienie Guantanamo zostanie całkowicie zlikwidowane. Na razie nie wiadomo, kiedy nowy prezydent podpisze ten dokument. Nie jest też jasne jakie procedury zostaną zastosowane wobec więźniów wojny z terroryzmem. Prawdopodobnie zostaną oni podzieleni na kilka kategorii.

Część więźniów miałaby stanąć przed amerykańskimi sądami, a część przed zwykłymi sądami wojskowymi. Niektóre procesy mogłyby się też odbyć przed międzynarodowymi trybunałami.

Więzienie Guantanamo na Kubie zostało otwarte po zamachach z 11 września i rozpoczęciu wojny w Afganistanie. Łącznie trafiło do niego ponad 800 osób podejrzanych o terroryzm. W tej chwili w Guantanamo przebywa około 240 więźniów.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.