Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

970 miejsce

Próchnica - choroba, za którą stoi paciorkowiec

Już wkrótce szczepionka przeciw próchnicy? Słyszymy o tym od ponad dekady...

Próchnica u sześcioletniego dziecka. / Fot. Rafał SusełPróchnica zębów najkrócej rzecz ujmując to proces polegający na demineralizacji części nieorganicznej i proteolitycznym rozkładzie organicznej twardych tkanek zęba. [1]. Mówiąc prościej - polega on na uszkodzeniu twardych tkanek zęba (szkliwa i zębiny), co w efekcie doprowadzić może do zapalenia otaczających ząb tkanek, a nawet utraty tegoż zęba.[2] Na przebieg procesów próchniczych wpływa kilka czynników:
- bakterie (głównie paciorkowce, zwłaszcza szczep Streptococcus mutans), którym sprzyja wytworzenie się płytki nazębnej i zakwaszone środowisko (poniżej 5,5 pH);
- cukry (zwłaszcza te rafinowane, sztucznie dodawane do pokarmów - glukoza, sacharoza i fruktoza; cukry naturalnie występujące w pokarmach mają niewielkie znaczenie dla rozwoju próchnicy), w wyniku metabolizowania których przez bakterie, wytwarzają się kwasy (głównie kwas mlekowy). [1]);
- podatność zębów (będącą cechą osobniczą, wynikającą zarówno z predyspozycji genetycznych jak i z warunków socjalnych, w których rozwija się i przebywa człowiek) - szkliwa i zębiny;
- czas (do powstania próchnicy trzy powyższe czynniki zaistnieć muszą jednocześnie i działać odpowiednio długo).

Skoro jednak dominującym czynnikiem są tu bakterie, to czy naturalnym stanem rzeczy nie powinno być poszukiwanie sposobów im przeciwdziałającym? I bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o szczotkowanie zębów, bo jak w żartach dowodził pewien mój znajmy: mycie zębów to jedna wielka ściema - to właśnie najprostszy sposób by próchnicą zarazić zdrowych, a u tych którzy już ją mają, kontrolować próchnicę w pewnym przewlekłym stanie, dostarczającym stałego dochodu dentystom... Wiec może nie myć (ponoć wystarczy przepłukać usta łyżką oleju, by bakterie najadły się do syta i nie ruszały cukru)? Zwierzęta nie myją i (szczególnie mięsożercy) mają je całkiem mocne (bo np. nie jedzą tyle cukru pod różnymi postaciami)... A że jedzie z paszczy? Zawsze czymś tam jedzie - cebulą, czosnkiem, piwskiem, pleśniowym serkiem... Mowa jest o całkowitym wyeliminowaniu próchnicy, a nie kosmetycznej profilaktyce...

Ponoć są osoby, które lubią wizyty u dentysty... Osobiście nie spotkałem żadnej takiej (podobnie np. jak żadnego masochisty), za to znam wiele osób, które chętnie w tym czasie byłyby zupełnie gdzie indziej (najlepiej, możliwie jak najdalej). I to zapewne dla tych ostatnich, co jakiś czas pojawiają się w prasie informacje pozwalające żywić im przebłyski nadziei, na uniknięcie bólu związanego z leczeniem uzębienia. Jedną z obszerniejszych wzmianek na ten temat, odnajdujemy już w publikacji z 1996 roku... Już wówczas prognozowano, że znane nam współcześnie w Polsce lakowanie zębów, zastąpi szczepionka oparta na genetycznie zmienionych bakteriach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

> całkowite weyliminowanie bakterii : nierealne

Ale art nie mówi o całkowitym wyeliminowaniu lecz zastąpieniu ich niegroźnym szczepem...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iwona
  • Iwona
  • 28.10.2010 10:56

Przepraszam za błędy w pisowni ale po prostu piszę z pociągu "na szybko"

pzdr

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iwona
  • Iwona
  • 28.10.2010 08:16

Sm i Lc to jedynie 2 z 19000 gatunków bakterii próchnicotwórczych a ich znaczenie jest wazne ale jako cały biofuil Badania chociażby Takahashi Nyva :Caries ecology revisited. Caries reaserch 2008 42(6) 409-418--- Cukry w pokarmachsa nieważe - kłamstwo : nie ma znaczenia czy cukry dostarczane sa osobno czy w pokarmach , wytarczy chodciażby zerknąć na zawartośc cukrów i ich rodzaj w ketchupie :))
Dalej całkowite weyliminowanie bakterii : nierealne od lat znane badania Wayabushiego lub Hallett oRourke Oral biofil activity culture testing Pediatric dentistry 19 suppl 1:4 June 2009, dalej próchnica jest infekcja i choroba systemową a nie jak podaje autor i leczy się inaczej badania Nakano nemoto, yoshida Oral Microbal Immunology February 2009 24(1) 64-8
W czyszceniu nie chodzi jedynie o pozbycie sie bakterii . Poza tym prognozowanie szczepionki okazało sie nierealne. Wykrywanie próchnicy oparcowano dopiero w 1997 roku i polega on na mierzeniu ilości ATP w mitochondriach bakterii próchnicotwórczo - i nie tuatj zneczenia czy jest ich 1000 czy milion . Niestety te badanie nie jest chyba dostępne w Polsce jeszcze nazywa się cariscreen. Dentyści widza jedynie dziury a leczą i zaleczją ich skutki jest to zsadniczy fakt. Próchnice leczy się podobnie jak każdą inną infekcję systemową. Jeżeli jest za późno wtedy stosuje się zaleczanie czyli wierecenia plomby , ozony, lasery..
Poza tym próchnica jest choroba rodzinną innymi słowy dbałośc o zdrowie rodziny np dziecka zalezy od zdrowia rodziców i postępowania higienicznego.
Leczenie carislove jest jednym z rodzajów leczenia miejscowego/doraźnego tak samo jak laser, ozon ,wiertło leczenie medyczne próchnicy to zupełnie co innego i jest zbliżone do leczenia np wieńcówki
mało jest takich klinik , najlepsze już działają od lat lita jest na wcmidentistry.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS ...ale chętnie przeczytam obszerniejszy materiał napisany przez p. Iwonę, opisujący poruszone przez nią zagadnienia (może nie będziemy musieli czekać kolejnych dekad na sensowne rozwiązania).

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Artykuł ma kilka przekłamań .

Nawet jeśli, to mimo wszystko powyższy materiał zawiera stosowne przypisy i źródła pochodzenia informacji... Pani komentarz - nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zajewska Iwona
  • Zajewska Iwona
  • 24.10.2010 18:46

Artykuł ma kilka przekłamań . Przede wszystkim paciorkowiec jak SM przez wiele lat uważany był za bardzo ważny obecnie nie. Próchnica jest już w miare dobrze poznana u podstaw tego było utworzenie WCMID obecnie najbardziej zaawanoswanej pod względem profesjonalizu grupy międzynarodowych naukowców i parktyków zajmujacych sie zwalczaniem próchnicy. Szczepionka ? Nierealne:))
Leczenie medyczne przyczynowe jest juz z powodzeniem stosowane od 10 lat. U podstaw jego skuteczności leży diagnoza stosuje sie testy Cariscreen (polecam film na You tube) u nas dopiero to wchodzi. Leczenie u nas jest leczeniem skutków choroby i w zasadzie nie ma większego znaczenia czy to jest laser, ozon, wiertło - jest to leczenie doraźne. Obecnie najskteczniejszymi poreparatami leczniczymi są
śrdoki carifree podobno już dostępne w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> na takie dictum pozostaje więc usilnie rozwiewać mit (bo to już teraz szkodliwy mit), że wizyta u dentysty jest przeżyciem bolesnym.

A to nie rozwiewa tego kazdy, kto wlasnie jest po wizycie u stomatologa i leczeniu jakiegos zeba z powodu prochnicy? :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

> wizyta u dentysty jest przeżyciem bolesnym.

Ale chodzi chyba o to, ze mogalby byc calkowicie zbednym ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.01.2010 10:06

Oj, powiedziałabym, że estetyka zębów jest dzisiaj ważniejsza od wszelkiej innej!
Zawsze zazdrośnie spoglądam na szeroki uśmiech właściciela..... sztucznej szczęki, hihi, bo ma ząbki idealne!
No i na uśmiech znajomych ze Stanów, gdzie istnieje kompletny fioł na punkcie pięknego uzębienia.
Siostrzenica wydała sporo pieniędzy, by wyprowadzić zęby przed wyjazdem właśnie do Stanów. Tam pozostała. W końcu musiała udać się do stomatologa, a ten ręce załamał i popłynęła następna, duuużo większa sumka.
Dzisiaj siostrzenica przyjeżdża z uśmiechem jak z Hollywood, hihi.
Ale do nas też już dotarła nowoczesna technika dentystyczna i można wyprowadzić ząbki.
To cieszy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ago - na takie dictum pozostaje więc usilnie rozwiewać mit (bo to już teraz szkodliwy mit), że wizyta u dentysty jest przeżyciem bolesnym.
Najmilsze toto nie jest - fakt, ale nowoczesna aparatura i środki znieczulające stosowane nawet w przypadkach nie wymagających znieczulenia (chemiczne dopieszczanie histeryków) pozwalają na utrzymanie nie tylko zdrowia ale i estetyki. Która w przypadku zębów jest przecież tak ważna!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.