Facebook Google+ Twitter

Procol Harum - "A Whiter Shade Of Pale"

Utwór "A Whiter Shade Of Pale" przeszedł do historii, co jest zasługą założycieli zespołu" Procol Harum": Garry'ego Brookera i Keitha Reida.Ta legendarna brytyjska grupa, typowo rockowa, swoim blaskiem triumfowała na początku lat sześciesiątych.http://pl.wikipedia.org/wiki/Procol_Harum

Przełomem było wydanie w 1967 pierwszego singla, który zawierał przebój "A Whiter Shade of Pale".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Utwór już w momencie powstania wyróżniał się aranżacją, na tle prostych przebojów innych grup. Można śmiało powiedzieć, że to jeden z kanonów muzyki pop. Wolny utwór, był obowiązkowy grany na wszystkich polskich prywatkach szalonych wczesnych lat 70-tych. Dawał okazję do przytuleń i obścisków, podobnie jak "Stairway to Heaven" Led Zeppelin, "Without You" Harry Nilssona, "Angie" Stonesów. Kawał historii i życia erotycznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście Jolu:-))
Jesteś kochana:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam jeszcze kilka, co najmniej, osób, które to uwielbiają, więc tworzymy silną grupę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu Droga,też uwielbiam ten kawałek:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mirku..szaleństwa tamyych lat i" nasze prywatki",sa wycigane z"lamusa"i warte pokazania..fakt,za mało sie postarałam:-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszard Krawczyk,uswieta te zaginione zespoły..Dzięki Rysiu za przypomionanie w Twoich grafikach:-))
"Od tego czasu zespół cieszył się niesłabnącą popularnością przez następne dziesięciolecie. "A Whiter Shade of Pale" był w istocie luźną rockową adaptacją "Arii na strunę G" Bacha. Kolejne przeboje były już w pełni autorstwa grupy, a w zasadzie spółki Brooker–Reid. Do najbardziej znanych należą: "Conquistador", "Shine on Brightly", "A Salty Dog", "Whisky Train", "Whaling Stories", "Simple Sister", "Grand Hotel", "Pandora's Box".

Bogate brzmienie grupy oparte było na rozbudowanej sekcji instrumentów klawiszowych (Brooker, Fisher), melodyjnej gitarze, łagodniej grającej sekcji rytmicznej, czystym śpiewie Brookera oraz częstych orkiestrowych aranżacjach. Zespół, rozwinąwszy swe charakterystyczne, progresywne, a zarazem lekkie brzmienie, wypełnił lukę pomiędzy awangardą progresywnego rocka (Yes, King Crimson, ELP) a muzyką środka.

W 1977 Brooker postanowił opuścić grupę, by poświęcić się solowej karierze. Jako solista dał koncert na festiwalu piosenki w Sopocie. Odejście Brookera praktycznie przerwało na kilkanaście lat działalność Procol Harum. W 1991 Brooker zreformował zespół, który nagrywał nowy album i odbył trasę koncertową. W 2002 grupa powróciła do studia nagrywając album The Well's on Fire.
Zespół występował kilkakrotnie w Polsce..."Postaram się również przypominać o tej legendzie-
świat nie moze zapomnieć tego,co warte jest przypomnienia:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bielszy odcień bieli. REWELACJA, około 40 lat temu grałem na gitarze, jak wielu kumpli z podwórka i takie kawałki nie schodziły z pudła czy gryfu, jak kto woli. Dom wschodzącego słońca, Samba Pati i wiele innych. Oczywiście krajowe też.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.02.2010 10:02

5* za przypomnienie

To jest to-Bielszy odcień bieli (są wątpliwości co do tłumaczenia) Co za utwór -głos Brookera, organy Mathew Fishera, w ogóle cała grupa jak grała, aż ciarki mnie....
W odniesieniu do wielu sławnych kapel, Procol Harum jeszcze grają.

Wybaczcie Barbaro i Pawle-jak słodko jest z Wami się nie zgodzić. Art jest w Trzy grosze i autorka miała prawo do małego lenichowania sobie. Czego artykuł nie da, to komentarzami sobie rozszerzymy, prawda?

W bloku Muza jakiej słucham z reguły rzadko dochodzi do wymiany myśli, a w przypomnieniu Beaty o słynnym zespole jest już kilka ważnych komentów.


I mała dygresja co do blogu
Pawle na blogach takie rzeczy też się wstawia i to jeszcze z jakim rozmachem. Jeden z blogerów pisząc o Pieśniach Żałosnych Mikołaja Henryka Góreckiego zamieścił obszerną monografię z podaniem listy różnych wykonań utworu przez znakomite śpiewaczki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Milego dnia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu,ale ja się nie gniewam;-))To dobrze,że zwracacie mi uwagę-zasłużoną..Szkoda,że nie mam fotek,bo chciałam dać grafikę znajomgo,lecz nie ma praw autorskich..Na przyszłość się postaram:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.