Facebook Google+ Twitter

Producent wózków inwalidzkich nie nazwie swoich produktów Beatle

Firma Apple Corps pierwotnie założona przez The Beatles obroniła słynną nazwę, decyzją sądu Unii Europejskiej. Holenderskie przedsiębiorstwo You-Q chciało zarejestrować nazwę "BEATLE" dla wózków inwalidzkich.

logotyp / Fot. NirvallicA Juan/Wikipedia/public domain Sąd UE podtrzymał decyzję o odrzuceniu wniosku złożonego w styczniu 2004 r. przez firmę You-Q BV do urzędu ds. wspólnotowych znaków towarowych (OHIM). Producent elektrycznych wózków inwalidzkich starał się zarejestrować znak graficzny "BEATLE" dla swojego towaru. Apple Corps Ltd założone onegdaj przez słynną "czwórkę z Liverpoolu" wyraziło swój sprzeciw. Sąd UE przychylając się do opinii wydanej przez OHIM orzekł, co cytuje Bloomberg, że nazwa Beatles "jest wciąż synonimiczna z młodością i pewną kontrkulturowością lat sześćdziesiątych" i jest to "bardzo pozytywny wizerunek wolności, młodości i ruchliwości." Tym samym skarga jaką wniósł holenderski producent przeciw decyzji OHIM została odrzucona.

Warto nadmienić, co odnotował serwis rp.pl, że OHIM odrzucając wniosek holenderskiej firmy wskazywał na możliwość zbytniego upodobnienia się oznaczeń towarowych. Budynek Apple Corps przy Savile Row. Miejsce sławetnego koncertu The Beatles na dachu w dniu 20.02.1969r. / Fot. Misterweiss/wikipedia/public domainZarazem mogłoby dojść do niezasłużonej sławy i korzyści You-Q poprzez czerpanie "z renomy i trwałej atrakcyjności znaków towarowych należących do Apple Corps." Sąd podzielając zdanie OHIM uzasadnił swoje stanowisko w rzeczonej sprawie: "Skonfrontowanemu z tymi oznaczeniami towarowymi szerokiemu kręgowi odbiorców, w szczególności w nieangielskojęzycznych państwach Unii, od razu przyjdzie na myśl zespół będący źródłem odnośnej nazwy i oferowane przez niego towary."

You-Q jest firmą holenderską z siedzibą w Helmond, która według słów jej prawnika Gino van Roeyena nie zamierzała korzystać z zastrzeżonego znaku graficznego "The Beatles." Jak podaje "Bloomberg": "Decyzję oparto w dużej części na fikcji" według van Roeyena.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.