Facebook Google+ Twitter

Produkcja afgańskiego opium może spaść w 2010 roku

Według informacji podanych w komunikacie prasowym przez szefa Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) ciężkie warunki pogodowe przyczyniają się do coraz większego spadku produkcji opium w Afganistanie.

Makówka maku lekarskiego (łac. Papaver somniferum) / Fot. Wikimedia CommonsOpium, według definicji z wolnej encyklopedii Wikipedia to: substancja otrzymywana przez wysuszenie soku mlecznego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego (łac. Papaver somniferum). Kiedyś wykorzystywana jako środek przeciwbólowy, dzisiaj straciła swoją "rolę" na rzecz produkowanej z niej, po odpowiednich procesach chemicznych, heroiny.

Głównym dystrybutorem tego specyfiku na cały świat jest Afganistan, w którym to jego produkcja stanowi główne źródło dochodów rolników. Jednak wcześniej wspomniana zła aura oraz wyniszczająca kraj wojna sprawiła, że spadek wydajności makówek zaobserwowany w 2007 roku utrzymuje się nadal.

Jak zauważa Organizacja Narodów Zjednoczonych, nie należy mimo to zaprzestać kontynuowania walki z producentami i pozostawiać tej kwestii tylko samej naturze. Prawo obowiązujące w tym kraju jest respektowane tylko w niektórych jego częściach. Wśród mieszkańców południowo-wschodniej części Afganistanu, gdzie zdolności egzekucji prawnej są niskie, nadal ponad 60 proc. rolników przyznaje się do nielegalnej produkcji opium.

Antonio Maria Costa, dyrektor wykonawczy (UNODC) podkreślił: "Musimy pomóc afgańskim rolnikom znaleźć alternatywne źródeła dochodu wobec opium". Dodał także, że do realizacji tych zmian potrzebne jest "bezpieczeństwo, szansa rozwoju i zapewnienie ładu społecznego w terytorium całego kraju".

Według danych statystycznych, wartość eksportu opium w roku 2009 wyniosła 2.8 biliona dolarów, jest to mniej o 0.6 biliona dolarów w porównaniu z rokiem 2008 kiedy wynosiła ona 3.4 biliona dolarów.

Źródła: Wikipedia.org oraz UN.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.