Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28293 miejsce

Prof. Aleksander Wolszczan bez Nagrody Nobla z fizyki

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-07 13:28

Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich uczonych nie został uhonorowany tegorocznym Noblem. Nagrodą podzielą się Amerykanin i dwóch Japończyków.

Słynny astronom nie został nagrodzony Noblem. / Fot. Wojciech Barczyński/PolskaSzwedzka Akademia Nauk przyznała Nobla Yoichiro Nambu z Uniwersytetu w Chicago oraz Makoto Kobayashi i Toshihido Maskawa za badania w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych.

Wolszczan od kilku dni przez skandynawskie media był wymieniany jako główny kandydat do Nobla za odkrycie pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.

Szwedzka prasa spekulowała, że jest murowanym kandydatem. Redaktor naukowa dziennika "Dagens Nyheter" Karin Bojs napisał, że polski naukowiec oraz zajmujący się tą samą tematyką astrofizycy - Kanadyjczyk Dale Frail oraz Szwajcarzy - Michel Mayor i Didier Queloz są według niej najpoważniejszymi kandydatami do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Prof. Aleksander Wolszczan ma 62 lata. W 1969 r. ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Obecnie wykłada na toruńskiej uczelni i na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania (USA). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Czytaj także wywiad z profesorem Wolszczanem "Wszechświat jest jak bąbelek"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.