Facebook Google+ Twitter

Prof. Andrzej Zybertowicz o lustracji dziennikarzy

  • Źródło: Echo Miasta
  • Data dodania: 2007-03-12 10:43

Socjolog, profesor Andrzej Zybertowicz jest zdania, że dziennikarze powinni się zlustrować. Zaznaczył jednak, że - jego zdaniem - ustawa ma poważne wady.

Gość "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia argumentował, że nie można jednocześnie wspierać jawności i tajności.

Profesor Zybertowicz wskazał jednocześnie, że w jego opinii nowa ustawa lustracyjna ma pewne poważne wady.


Według profesora wady ustawy utrudniają zwolennikom lustracji obronę nowej ustawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Znana dziennikarka radiowa, Janina Jankowska, i jej list do Łukasza Grassa z TVN24. Oto ten list:
Szanowny Panie,
W dniu 9 marca 2007 o godz. 21.00 prowadził Pan w TVN24 program o lustracji dziennikarzy w sposób intencjonalny, z tak wyraźnym okazaniem sympatii politycznych, że ośmielę sie nazwać to intelektualną nieuczciwością:
1. Zaprosił Pan do studia dwóch zwolenników odmowy podpisywania oświadczeń lustracyjnych Tomka Wołka, Sewka Blumsteina i jednego przedstawiciela odmiennego stanowiska, prof. Zybertowicza.
2. W pytaniach manipulował Pan faktami w sposób, który dawały przewagę dwom przeciwnikom lustracji np. w pytaniu: "Czy fakt, że ludzie o szczególnym autorytecie i zasługach z przeszłości opowiedzieli się przeciwko podpisywaniu oświadczeń nie daje do myślenia?" Pytanie zakłada, że tylko autorytety moralne wypowiadają się przeciwko oświadczeniom. Tu jest nieuczciwść, ponieważ pominął Pan fakt, że tego samego dnia przeciwko postawie "obywatelskiego nieposłuszeństwa" wypowiedziały się inne niekwestionowane autorytety, które, zapewniam Pana, mają większe dokonania opozycyjne niż Jacek Żakowski. Są to : prof.Andrzej Paczkowski, O.Maciej Zięba, Paweł ŚPIEWAK, Władimir Bukowski, Petruska Sustrowa, czeska opozycjonistka. [Warto dodać prof. Bartoszewskiego, prof. Legutkę, Piotra Zarębę, Krzysztofa Czabańskiego - ]
A pisze do Pana osoba, która nie czuje się niekompetentną "w tym temacie', czyli coś nie coś zrobiła dla swobody, z jaka wypowiada Pan swoje poglądy. Zrobiła wspólnie z Ewą Milewicz, Sewkiem Blumsteinem i innymi przyjaciółmi z KOR-u, "Solidarności" w całym kraju, a także w Polskim Radiu, wydając podziemne audycje na kasetach, wkrótce internowana, aresztowana, siedząc na Rakowieckiej, a potem przy "okrągłym stole".
Otóż ja, Janina Jankowska nikogo nie oceniając, pozwalam na dowolne grzebanie w swoich teczkach (12 sztuk) Nie czuję się przy tym moralnie sponiewierana faktem, że muszę podpisać kolejne oświadczenie, że nie byłam współpracownikiem SB. Minęło 16 lat, nikt nie musi znać i pamiętać moich zasług. Jestem przede wszystkim dziennikarzem, osobiste odczucia nie są tu najważniejsze.
To dla mojego słuchacza, widza, czytelnika powinnam złożyć to oświadczenie. Ewidentne błędy tej ustawy (definicja zawodu dziennikarza i inne) nie powinny być alibim.
Pozdrawiam
Janina Jankowska"

List zamieszczony w necie, polecam tym, którym ta lustracja wydaje się li tylko wrzawą "kaczorów"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam kilka programów publicystycznych z jego udziałem. Zaiste dziwna to postać. Trudno mi uciec od podejrzenia, że to socjolog...partyjny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opinie pana Zybertowicza wazne sa dla PISu,
dla reszty jest on niewiarygodny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.