Facebook Google+ Twitter

Prof. Bartoszewski: Powstanie Warszawskie zostało upartyjnione i zawłaszczone przez motłoch

Rocznica powstania warszawskiego zawsze budzi wiele kontrowersji. W tym roku oliwy do ognia dolał profesor Władysław Bartoszewski, a to za sprawą wywiadu udzielonego Gazecie Wyborczej.

GFDL / Fot. Marcin MaruchaCo roku w związku z tą rocznicą na nowo podejmowana jest debata: komu wypada brać udział w obchodach, a komu nie, kto ma prawo mówić o powstaniu, a kto powinien milczeć? Zeszłorocznym uroczystościom towarzyszyły gwizdy i buczenie.

Bartoszewski w wywiadzie zastanawia się, kto mógłby dopuścić takiego zachowania. "Też chciałbym wiedzieć, skąd się ono bierze. Wykluczam, żeby wśród buczących był choć jeden uczestnik powstania. To nie są ludzie, którzy w ogóle mają z powstaniem coś wspólnego. Nie wiem, czy buczenie jest przeciwko rządowi, czy przeciwko czynom i zachowaniom danego człowieka? Ale buczeli nie tylko na premiera Tuska, buczeli na prezydenta Komorowskiego" - mówi. Takie postępowanie tłumaczy przede wszystkim wszechobecną mową nienawiści i upartyjnieniem uroczystości.

"Sprawa stosunku do powstania stała się, niestety, kwestią partyjnej rozgrywki. Nad tym pracowano przez lata" - podsumowuje. W dalszych słowach skupia się na sytuacji Muzeum Powstania Warszawskiego, które jego zdaniem już dawno przestało być jedynie miejscem upamiętniającym wydarzenia z 1944 roku. "Ostrzegałem dyrektora Ołdakowskiego przed łączeniem tego z upartyjnieniem. Powiedziałem mu: ''Panie Janku, idzie pan złą drogą''. Teraz nie mam z muzeum nic wspólnego" - wyjaśnia. Na pytanie dziennikarza: "czy zostało ono upartyjnione?", odpowiada: "oczywiście, to klub towarzyski". "Muzea są pod nadzorem miasta i ministra kultury. Byłoby dobrze, by jak w przypadku Wawelu, Zamku Królewskiego czy Muzeum Narodowego, Muzeum Powstania nie łączono z żadną partią. Szkoda, że niektórzy pojmują to inaczej. Ale nie mnie to oceniać" - dodaje.

Na temat muzeum w podobnym tonie profesor wypowiadał się w 2007 roku, także w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Mówił, że "entuzjaści i twórcy projektu Muzeum Powstania - posłanki Elżbieta Jakubiak i Lena Dąbkowska-Cichocka, europoseł Paweł Kowal i poseł Jan Ołdakowski - stają się funkcjonariuszami PiS". "Nie uważam za zdrowe, by jakiekolwiek muzeum było przyczółkiem politycznym jednej partii. To niedopuszczalne" - podsumował prof. Bartoszewski.

W wywiadzie zastanawia się także, czy jego uczestnictwo w obchodach rocznicy powstania ma jeszcze sens. "Pod pomnik chodziłem co roku. Dzisiaj, w przeddzień uroczystości, zastanawiam się, czy po raz pierwszy w życiu od roku 1945, będąc w Warszawie, zdrowy, nie zrezygnować z pójścia pod pomnik Gloria Victis. (...)Teraz, zamiast czuć się uprawnionym moralnie współgospodarzem obchodów - nie obiektem czci, ale współgospodarzem - zastanawiam się: czy ja tam jestem na miejscu? Czy to jest miejsce zawłaszczone przez motłoch? Bo tak nazywam tych ludzi" - podsumowuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (65):

Sortuj komentarze:

Przestańcie wreszcie przepraszać i zachowujcie się przyzwoicie.Prostactwo teraz wszędzie się pcha.!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Elzbieta Szychlińska
"Pani Magdo , Panowie Jerzy , Bartłomiej , Romanie cóż by się stało gdyby Państwo napisali : Przepraszamy za tych , którzy zakłócili spokój wiecznego spoczynku Bohaterów Powstania Warszawskiego . Nie akceptujemy takich zachowań , nie identyfikujemy się z nimi."

Skoro się z nimi nie identyfikuje to czemu mam za nich przepraszać? Jakbym tam byl to bym nie gwizdał ani nie bił braw, każdy sie zachowuje po swojemu. Ja od pani nie wymagam przeproszenia za to że ku klux klan zabijał czarnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy to prawda i dlatego z tego nie mam zamiaru się tłumaczyć. Pana Łukasza przeprosiłam za niezbyt grzeczny zwrot.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu my jesteśmy pionkami w tej obrzydliwej politycznej walce. I to nie my powinniśmy przepraszać, my tu powinniśmy wykazywać wzajemny szacunek dla siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo przypomnienie panu Małkowskiemu jego własnych słów jest jak najbardziej stosowne. Niemalże w każdym komentarzu u pana Małkowskiego sztandarowym zawołaniem jest wyrażenie "gebelsowska ideologia".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu przepraszam,wstyd mi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam wszystkich , którzy poczuli się urażeni niegodnym zachowaniem zwolenników PiS pod pomnikiem Gloria Victis .
Szczególnie przepraszam Powstańców i Ich Rodziny .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.08.2013 15:34

Pani Magdo, sama pani kiedyś pisała o tym. Chciałem się upewnić, kiedy przeczytałem ten niemiły komentarz.

"Po nazwisku to po pysku", pani Magdo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Elżbieta Szychlińska- zapytam wprost: dlaczego oczekuje pani ode mnie przeprosin za zachowanie ludzi na cmentarzu? Równie dobrze może to zrobić pani.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może i dla pani piszę bzdury tu się mogę mogę zgodzić . Różnica w tym , że Lemingi na Cmentarzu nie klaszczą na widok Tuska i nie buczą na widok Kaczyńskiego . Zachowują się godnie . Oddają hołd modlitwą i palą znicze .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.