Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25539 miejsce

Prof. Bartoszewski: Warto być przyzwoitym

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-06-24 07:54

„Czy warto być przyzwoitym?” – zastanawiała się wczoraj młodzież podczas spotkania z profesorem Władysławem Bartoszewskim w Częstochowie.

Czym jest przyzwoitość?

- Są różne wybory w sprawach życia i śmierci ale i pomniejsze, codzienne. Ojciec mawiał mi: - Od nikogo nie pożyczaj i nikomu nie pożyczaj, niczego także nie podpisuj. Minęły długie lata, byłem w różnych opresjach i przypominałem sobie wtedy te słowa: „ojciec mówił niczego nie podpisuj” i ciągle jest to aktualne - opowiadał Władysław Bartoszewski podczas spotkania z młodzieżą w Częstochowie.


- Przyzwoitość to poszanowanie siebie, postępowanie zgodnie sumieniem – kto nie szanuje innych nie szanuje samego siebie. Zawsze jest jakiś wewnętrzny głos który pyta, czy to co robię sprawiłoby radość mojej mamie i siostrze – kontynuował polityk i historyk oraz mąż stanu

Definicja według Bartoszewskiego

Okazją do zorganizowania debaty była jego książka właśnie pt. „Warto być przyzwoitym”. - Definicja zachowania przyzwoitego jest krótka: zachowuj się tak, jakbyś chciał aby wobec ciebie się zachowano” – mówił Władysław Bartoszewski. - We wskazaniu, jak należy się zachować w życiu, olbrzymią rolę odgrywają autorytety. Mam to szczęście, że nie podporządkowywałem się fałszywym autorytetom - dodał.

Profesor dał młodzieży wskazówkę, w jaki sposób szukać ludzi przyzwoitych: - Trzeba sobie zadać pytanie: czy tej osobie powierzyłbym klucze od domu, portfel, walizkę na dworcu? Wstrząsa mną, gdy na pierwszych stronach gazet widzę twarze ludzi, którym bym nigdy nic nie powierzył - mówił profesor.

Prezydent też chce przyzwoitości

- Potrzebne jest wprowadzanie zasad moralnych także w postępowaniu urzędników, zasad przejrzystości w postępowaniu i procedurach demokratycznych - powiedział podczas spotkania Bartoszewskiego z młodzieżą prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.

Naukowcy wskazali grupy społeczne, wobec których istnieją w społeczeństwie oczekiwania większego poziomu przyzwoitości: politycy, lekarze, nauczyciele. Stąd w przypadku negatywnego przykładu z tej grupy następuje jego generalizacja.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.